5 nejzajímavějších účinků kofeinu

O kofeinu toho bylo již napsáno spoustu, někteří tvrdí, že je skvělý stimulant, někteří, že je zdraví škodlivý. Skutečnost je taková, že kofein má pozitivní i negativní účinky, stejně jako jiné látky. Inspirujte se pozitivními účinky kofeinu a podívejte se na výhody kávy a čaje.

 

Co obsahuje a co umí kofein

Nejvíce kofeinu obsahuje kvalitní káva, ať už zrnková nebo mletá. V čaji můžete najít tein, který má obdobné účinky jako kofein. Menší množství kofeinu obsahuje dokonce i kakao. Kofein je obsažen také v energetických drincích a limonádách typu cola.

 

Kolik kávy denně

Doporučená dávka mleté zrnkové kávy se pohybuje od 10 až 35 gramů denně. Ideální je dát si kávu pro lepší účinek v dopoledních hodinách. V přepočtu je doporučené množství kofeinu zhruba 2 miligramy na kilogram hmotnosti člověka. Rozhodně by se za den nemělo překročit množství 300 miligramů kofeinu.

 

1) Výhody kofeinu

Mezi největší výhody kofeinu patří potlačení únavy, zbystření myšlení, zlepšení koncentrace a odbourávání tuku z těla. Kofein působí euforicky a můžete se po něm cítit na vrcholu svých psychických i fyzických sil.

 

2) Zmírňuje astma

Vědecké studie potvrdily, že kofein například zmírňuje astma. Snižuje nejen výskyt, ale také riziko tohoto nepříjemného onemocnění. Zlepšení funkce dýchacích cest se u lidí s astmatem, po podání kofeinu, například vypitím jedné kávy, projevila zhruba do tří až čtyř hodin.

 

3) Pomáhá při zácpě

Káva, která obsahuje kofein, dokáže pomoct také při zácpě. Ranní káva, kterou si dáte nalačno pročistí organismus a ulehčí vám vyprazdňování. Kofein prokazatelně zrychluje peristaltiku.

 

4) Má protirakovinný účinek

Káva, stejně jako zelený čaj obsahují velké množství antioxidantů. Díky tomu chrání kardiovaskulární systém, potlačuje vznik rakoviny, Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

 

5) Ochrání před cukrovkou

Pokud budete pít kávu denně, tak navíc můžete výrazně snížit riziko onemocnění cukrovkou. Vyzkoušet můžete kvalitní a silnou kávu s kofeinem, ale pozitivní vliv na fungování organismu má také káva s nižším obsahem kofeinu.