6 rad pro výběr správného kola

Cyklistická sezóna již začala, a pokud jste doteď nezprovoznili kolo nebo jej dokonce zatím nevlastníte, tak vězte, že právě teď je ta pravá chvíle pro jeho pořízení. Vyberte si takové kolo, na kterém se vám bude dobře jezdit, desítky kilometrů denně pro vás budou příjemný relax a kolo vám padne tak, že ze sedátka nebudete chtít sesednout. Víte, na co si dát při výběru pozor, abyste docílili stoprocentní spokojenosti?

1) Teplé počasí je jako stvořené na výlety s přáteli nebo s partnerem na kolech. Pokud přemýšlíte, jaké kolo vybrat, tak byste se měli v první řadě zamyslet, co všechno od kola očekáváte. Sháníte silniční kolo, na kterém budete denně jezdit do práce nebo hledáte horské kolo, kterým bude brázdit nejen silnice, ale také přírodu? Možná vás zaujme městské elektrokolo, které vám ulehčí a urychlí dopravu. Rozhodněte se, v jakém prostředí a terénu budete na kole nejčastěji jezdit.

2) Vybrat si můžete třeba trekingové kolo do terénu. S takovým kolem se dostanete téměř všude, stejně jako na horském kole. Problém pro vás nebude lesní ani horská pěšina. Na polní cestu nebo cyklostezku se hodí trekingové kolo. Asfalt je doménou pro silniční kola.

Vždy mějte na paměti, že investice do kola se vám vyplatí a vrátí v podobě pevného zdraví a skvělé kondice, ušetřením za palivo a také příjemně stráveným časem v přírodě.

3) Důležité je také to, jaký finanční obnos chcete do pořízení kola investovat. Stanovte si částku, kterou máte na nové jízdní kolo připravenou, a poté si vyberte kvalitní kolo, které bude dané ceně odpovídat. Nezapomeňte si dokoupit také potřebné doplňky. K cyklistice neodmyslitelně patří cyklistická přilba, rukavice a také oblečení na kolo, ve kterém vám nebude zima ani příliš teplo. Nezapomínejte na odrazky, přední a zadní světlo, a pokud se chystáte na delší cesty, tak rozhodně oceníte i cyklistickou brašnu.

4) Určitě víte, že cena kola se může vyšplhat klidně až k ceně menšího auta střední třídy, tyto dražší kola se však hodí hlavně pro cyklisty, kteří se tomuto sportu věnují opravdu aktivně – závodí nebo ročně ujedou i tisíce kilometrů. Běžný cyklista, který jezdí na kole do práce a z práce, o víkendu pak s přáteli na výlety, popřípadě na cyklistickou dovolenou, tak může ale také ujet zhruba 2000 kilometrů ročně. I pro tuto „cyklistickou úroveň“ se již vyplatí kolo kvalitnější.

5) Při výběru dbejte na správné rozměry kola. Jedná se o velikost rámu kola, který by měl odpovídat vaší výšce a také váze. Stavba vašeho těla vám napoví, jaké kolo bude ideální právě pro vás. Ať už si vybíráte horské kolo nebo elektrokolo, tak správnou volbou rámu se vyhnete fyzickým obtížím a budete si moct cyklistiku užít na maximum.

6) Důležitý je také správný posed na kole. Kdybyste na kole seděli špatně, tak vás budou bolet záda a navíc bude vaše šlapání méně efektivní. Je důležité mít sedadlo nastavené vodorovně, ani nahoru, ani dolů. To, že ho máte nastavené správně, poznáte podle toho, že vás nebudou při jízdě na kole bolet ruce ani břišní svaly.

Je dobré si kolo vyzkoušet ještě dřív než si jej koupíte. Nebojte se také zeptat na radu odborníků, kteří vám doporučí vhodné kolo, s ohledem na vaši postavu a požadavky. A poté šlápněte do pedálů a užijte se jaro, léto i podzim v sedle svého nového kola.