Bylinky umí víc, než si myslíte

naše prababičky znaly bylinky nazpaměť, věděly, na co se která používá i jak ji zpracovat. My si postupně zvykli chodit spíše do lékárny než do bylinkářství, ale přeci jen se postupně k přírodní léčbě vracíme.

Některé základní bylinky známe asi každý a používají se již tradičně v každé rodině. Třeba jitrocelový sirup na kašel znají dospělí i děti a sáhnou po něm hned při prvním zakašlání. Dokáže kašel zmírnit, ulevit průduškám a navíc má výbornou chuť. S kašlem umí bojovat i divizna, tymián nebo mateřídouška. Pokud kašel provází i nachlazení, je dobré mít po ruce kopřivu a heřmánek. A samozřejmě lipový květ, jehož vůni nejde zapomenout.

Nemusíte být hned nemocní, aby našly bylinky své uplatnění. V dnešní uspěchané době má většina z nás problémy s usínáním, často se budí a jsme neustále ve stresu. Kromě klasických rad typu vyhýbat se stresovým situacím, více odpočívat a chodit do přírody se můžeme pro pomoc obrátit na zklidňující meduňku nebo levanduli. Popíjet některé bylinkové čaje můžeme v průběhu celého dne, jiné je pro jejich účinky lepší nechat až na večer. Před tím, než půjdete večer do postele, zkuste čaj z chmelu, který pomáhá usnout.

A když se vám nevyhýbají drobná poranění, i tady umí bylinky pomoci. Odvar z dubové kůry nebo řepíku postižené místo dezinfikuje a hojí. Drobné odřeniny, říznutí i povrchová zranění můžete odvarem potírat nebo poraněné místo do odvaru na pár minut ponořit. Stejně tak můžete sílu bylinek využít při potížích s trávením, při bolestech hlavy, kocovině, únavě nebo na podporu metabolismu. Bylinky se mohou, zvlášť ve formě čaje, kombinovat i s jinými druhy, s ovocem pro lepší chuť nebo užívat ve formě sirupu či tinktury. Na www.puritas.cz najdete mnoho druhů bylinkových čajů i dalších produktů, abyste si mohli pustit bylinky do života a užívat jejich výhody tak, jako to dělaly naše babičky.