Čínská medicína vás nespasí zázrakem, vyžaduje aktivní spolupráci

Léčba podle tradiční čínské medicíny věří, že za všemi zdravotními problémy stojí disharmonie organismu. Nepotřebuje vzorky moči, měření teploty nebo složité lékařské přístroje. Skutečný odborník rozezná symptomy špatného stavu pouhým pohledem.

Ano, tady samozřejmě maličko přeháníme. Jen jeden pohled opravdu nestačí. Terapeut vás začne hodnotit už ve chvíli, kdy k němu na konzultaci vstoupíte: styl vaší chůze, barva kůže, reakce na jeho přítomnost… Vy se ještě ani nerozhlédnete a on už začíná psát první řádky chorobopisu. Velký rozdíl oproti tradiční medicíně, při níž lékař jen zřídka zvedne oči od papírů, že?

Dalším nezbytným prvkem je i podrobný dotazník a kontrola vašich životních návyků. Jde o cenné informace nejenom pro terapeuta, ale také pro pacienta, který již v tuto chvíli začíná přejímat odpovědnost za své zdraví a aktivní přístup k léčbě. A to je velmi důležité, protože pouze s podáváním medikamentů si tradiční čínská medicína rozhodně nevystačí.

Posledním důležitým bodem je diagnostika pulzu a jazyka. Jde o poslední nezbytné střípky umožňující odborníkovi najít jádro problému a řešit přímo příčinu potíží a ne jenom pouhé symptomy.

 

Terapeut „pouze“ vede

Pacient je po celou dobu plnohodnotnou součástí své cesty za zdravím. Začne sám na sebe nahlížet kriticky a snaží se pochopit svou nemoc, což samo o sobě je už polovina úspěchu. Neocitá se „ve vleku“ odborníka, ale stává se aktivním článkem uzdravovacího procesu.

 

Víc, než jen jedna cesta ke zdraví

Vstupní diagnostika určí, jakým způsobem bude čínská medicína s onemocněním pracovat. A jaké jsou možnosti?

* Akupunktura přichází na scénu v případě, že je v těle třeba přesměrovat energii na ta správná místa.

* Fytoterapie alias léčba bylinkami pomáhá posílit organismus.

* Dietetická opatření podporují pozitivní vliv jídla na našem zdraví

* A jako podpůrná opatření mohou být „předepsány“ i pohybová doporučení, masáže tuina, baňkování nebo energetická cvičení qigong.

Jak už asi tušíte, čínská medicína neposkytuje zázraky na počkání. Spíše nabízí dlouhodobý trvale uzdravují proces, ušitý každému pacientovi na míru. V žádném případě však nejde o systém striktních příkazů a zákazů, který vás doslova připraví o radost ze života. Naopak, dbá i na vaše duševní zdraví, které se snaží udržet skutečně co možná nejdéle.

Stačí je trochu změnit svůj pohled na medicínu a svěřit se té, která má s komplexním léčením tisícileté zkušenosti. A ani není nutné jezdi do Číny, odborníky na slovo vzaté najdete i u nás. Vyzkoušejte přínosy komplexního přístupu ke zdraví třeba v ordinaci paní Bc. Evy Gembalové. Více než 10 let zkušeností a empatický přístup přivedl do její ordinace již desítky spokojených pacientů. Objednejte se ještě dnes a rozšiřte jejich řady i vy!