Dřevo: velikost, tvar, nátěr a kvalita

Existuje mnoho různých typů podlahové krytiny z masivního dřeva, ze kterých si můžete vybírat. Kromě desítek různých druhů, z nichž každý má své jedinečné vlastnosti, můžete také mít dřevo s různými mořidly, nátěry a dekorativním ošetřením. To znamená, že masivní dřevo má téměř neomezený potenciál, ať už jako přírodní akcent, nebo jako „plátno“ pro Vaše kreativní snahy.

 

Možnosti řezu dřevěné podlahové krytiny:

Řez dřeva znamená, jak byla původní kulatina nařezána, aby vznikl materiál. Některé řezy vytvářejí silnější desky a prkna, zatímco jiné jsou efektivnější, kdy výsledkem jsou méně drahé, ale často také méně trvanlivé kusy ošetřeného materiálu.

radiální půlící řez: nejběžnější řez dřeva u podlahových krytin; kulatina se řeže vertikálně po délce, což umožňuje získat nejlepší desky, a jedná se o nejméně drahou možnost; získaný materiál je však jen středně trvanlivý a doporučuje se pouze do prostředí s nízkým či středně velkých provozem.

čtvrteční řez: kulatina se řeže uprostřed horizontálně a vertikálně, čímž vzniknou čtyři stejné podélné kusy dřeva; ty jsou pak řezány kolmo k letokruhům, takže vznikají poměrně jednotné a konzistentní kusy, které jsou odolné vůči ohýbání či zlomení; jsou o něco dražší a dřevěné podlahy z nich bývají stabilnější a odolnější.·

další řezy: zde je kulatina dále čtvrcena a výsledné klínky se dále řežou v úhlu asi 45°; tím vzniká spousta odpadu ve tvaru klínků a jedná se o nejméně efektivní metodu řezání, která je zároveň nejdražší; vzniklé dřevo je však mimořádně jednotné a všechny kusy mají stejnou strukturu, sílu i trvanlivost, takže se jedná o nejvíce ceněný řez dřeva.

 

Standardní velikosti dřevěné podlahové krytiny:

podlahová krytina z pásů z tvrdého dřeva: tloušťka 0,48 -1,9 cm a šířka 3,8-5,72 cm; jsou to menší tenčí kusy, které vytvářejí více různorodý vzhled podlahy, což často vede k preciznějšímu a modernějšímu stylu podlahy.

podlahová krytina z desek z tvrdého dřeva: tloušťka 1,27-1,9 cm a šířka 7,6- 30,5 cm; jsou to širší kusy skýtající prostornější a luxusnější vzhled podlahy s větší konzistentností a zaměřením na strukturu dřeva; efektem širších desek je především klasický a přírodní vzhled.

parkety: vyrábějí se z malých krátkých pásů tvrdého dřeva poskládaných v různých vzorech; nejběžnější j vzory jsou čtvercový, rybí kost, skládačka či vlnovka; parkety je možné nainstalovat buď pomocí pera a drážky nebo přilepit přímo na podkladovou podlahu.

překližka: jedná se o velké tabule vyrobené z přírodních dřevěných kompozitních materiálů; jsou nenákladné, ale bývají nerovné, křehké a mívají nepravidelný vzor; kvůli tomu se obvykle používají pod povrchem na podkladové podlahy; použití překližky na podlahovou krytinu však dnes slaví svůj návrat, protože tabule lze snadno nainstalovat i na mírně nerovných podkladových podlahách, a také mají veselý a jasný vzhled, který se hodí do rustikálního prostředí.

Stupně dřevěné podlahové krytiny:

Přestože na první pohled může působit, že stupeň souvisí s kvalitou dřeva, ve skutečnosti se vztahuje k prvkům, které jsou na jeho povrchu. Pokud si dřevo koupíte u odborného prodejce, všechny kusy z kteréhokoli stupně dřevěné krytiny by měly mít stejnou trvanlivost. V případě zájmu o radu můžete využít web www.forumpodlah.cz/.

čistý: je to nejjednotnější a nejčistší stupeň, kde kusy nemají žádné praskliny, suky, díry od hmyzu či šmouhy; spadají do okruhu souvislých barevných tónů, kde žádný kus není výrazně světlejší či tmavší než ostatní.

vybraný: tak jako „čistý vzhled“ jsou to kusy, které nemají žádné suky, praskliny, šmouhy či kontrastující prvky v horní vrstvě dřeva; mohou se však trochu lišit v barevném tonu a odstínu.

nižší vybraný: stupeň neobsahuje žádné vady povrchu ani příliš výrazné povrchové prvky a skládá se z kusů vybraných z „čistého“ a „vybraného“ stupně kvůli odlišným variacím barevných tónů; jedná se o poměrně vzácný stupeň dřeva, protože se musí nejprve kusy nahromadit.

přírodní: kusy mohou mít mírné přírodní prvky a barevné variace; pásy s příliš výraznými povrchovými vadami jsou vyjmuty, ale většina kusů zůstává, což vytváří velmi přírodní vzhled podlahy.

rustikální: dřevěné materiály obsahující řadu vad, prvků a barevných variací, kde se kusy liší, někdy i výrazně; často se používá v prostředí chat a srubů, kde chcete mít výrazně osobitou podlahu.

Hodláte rekonstruovat dům, byt či jeho část, například podlahy? Přijdte do showroomů splečnosti Supellex – svět podlah s.r.o. http://www.supellex.cz/. Ochotně Vám zde pomohou jak s výběrem tak i odbornou pokladkou.