Jak probíhá odblokování imobilizéru?

Mnoho z nás se každý den spoléhá na to, že ráno nastartuje automobil, který ho bezpečně dopraví do práce. Někdy však nastanou nečekané problémy, které je nutné ihned řešit. Jedním z častých problémů u vozidel bývá porucha imobilizéru. Jak tento problém řešit a čím se projevuje nefunkčnost imobilizéru?

 

Funkce imobilizéru

Hlavní funkcí imobilizéru, který obsahují vaše autoklíče, je ochrana vozidla proti jeho neoprávněnému užití. Právě toto zařízení znemožňuje zlodějům, aby nastartovali motor a odjeli s vozidlem. V autoklíči je proto uložen elektronický kód, který při jeho správné funkci odemkne řídící jednotky, a vaše vozidlo tedy může nastartovat. V momentu, kdy některá z řídících jednotek systému imobilizéru přestane fungovat a je nutné ji vyměnit za jinou, musí se přizpůsobit ostatním jednotkám ve voze. Kód imobilizéru je také nutný k přístupu k podrobným nastavením ve vozidle. Tím může být například přizpůsobení nových klíčů nebo úprava konfigurace.

 

Oprava, odblokování či vyřazení imobilizéru

Že je imobilizér nefunkční, poznáte tak, že vaše auto nenastartuje – zasunete klíč do zapalování, kontrolka zabliká, motor se protočí, ale nastartovat se vám nepodaří. Jindy vám může auto samo začít pracovat se zámky, začne blikat, nebo vydávat zvukové signály. V každém z těchto případů byste měli začít problém ihned řešit. Oprava imobilizéru spočívá v úplném odstranění systému imobilizéru. Vůz tedy zůstává nadále funkční, ale není již dostatečně chráněn proti krádeži. U vozidel, kde již není oprava možná, nebo by byla velmi finančně nákladná, je také možná úplná deaktivace. Ta se provádí softwarovým vypnutím v řídící jednotce motoru. V tomto případě je velmi nutný kód imobilizéru. Ať už se pak bude jednat o seřízení řídící jednotky, změnu nastavení imobilizéru nebo vás čeká výroba klíčů, vždy se musí spárovat a přizpůsobit konfigurace. Celou situaci usnadníte, pokud znáte PIN klíče. V opačném případě bude provedena diagnostika imobilizéru, kdy budete muset předložit technický i občanský průkaz, aby mohlo být provedeno ověření majitele vozidla.

Problémy s imobilizérem mohou potkat i vás. Jednejte rychle, aby byl váš vůz chráněný!