Jaké spodní prádlo se nosilo v dobách minulých?

Jaké spodní prádlo se nosilo v dobách minulých?

Oblečení urazilo od počátku lidstva velmi dlouhou cestu a prošlo si složitým vývojem. Nejinak je tomu i v případě spodního prádla. Zatímco však v minulosti hrálo hlavně ochrannou funkci, dnes je vnímáno i z módního hlediska.

 

Od bederní roušky k bruchám

Prapůvodní pánské spodní prádlo (jestli se je možné tehdejší kousky oděvu tímto termínem označovat) byla bederní rouška. Ta však nesloužila jen k zakrytí intimních partií, ale zejména k ochraně před úrazy, špínou a samozřejmě zimou. Pokud se podíváme do pozdější doby na blízký východ, či do dob slavné římské a řecké éry, zde spodní prádlo v podstatě neexistovalo. Vše bylo řešeno pomocí spodní tuniky, která měla za úkol pohlcovat pot, pachy a také v chladnějších měsících chránit před nepřízní počasí. Změna nastává s příchodem středověku. Zde se totiž začínají objevovat první kalhoty, neboť v severnějších evropských státech nebylo takové teplo jako na jihu. Kalhoty se osvědčily, protože se v nich i lépe pracovalo či jezdilo na koních. S nástupem tohoto kousku oblečení bylo nezbytností, aby se intimní partie chránily, a tak si pánové začali upevňovat čtvercovou látku na pásek. V pozdější době se ze lněné látky staly nejrůznější variace na dnes známé pánské trenýrky – nejrůznějších délek, střihů a průstřihů pro rychlé vyprazdňování.

 

Dámy měly dlouho smůlu

Co se týče žen, dámské spodní prádlo prakticky neexistovalo. Vše se řešilo spodními šaty či košilemi, což pro citlivé ženské ústrojí muselo být utrpení. Není divu, že mnoho žen v té době bylo neplodných či mělo špatný reprodukční cyklus. O ochraně pro ženy se začalo uvažovat až za módy dlouhých vrstvených sukní, které byly vyztuženy a pod které často foukalo. Dámy byly často nachlazené a tak se vynalezla spodnička, která v zimě zahřála a v létě odváděla pot. V pozdějších letech potom začaly ženy nosit pod sukni kromě spodničky i prádlo, které se velmi podobalo tomu pánskému.