Levandule je stále královnou bylin

Na výsluní se vrací levandule, velmi aromatická bylina, která v minulých letech malinko upadla do zapomnění. Velmi brzy jsme si na ni ale vzpomněli a vrátila se do našich domovů v plné parádě.

Nejen módní styl provence, který evokuje vesnický čistý styl uprostřed levandulových polí ve Francii, z této voňavé bylinky udělal opět královnu. Její podmanivá vůně působí blahodárně na naše nervy, uklidňuje, pomáhá usínat i jen tak relaxovat. Někdy si k ní musíme chvilku hledat cestu, ale levandule nakonec okouzlí každého. V domácnosti nám její vůně kromě příjemné atmosféry dokáže i hodně pomoci, třeba vonné sáčky s levandulí umístěné v šatníku spolehlivě odpuzují moly a prádlo nám provoní, v ložnici nám pomohou zahnat komáry a další hmyz a také lépe usnout.

Levandule však není jen voňavá rostlinka, co se nasuší a voní. Má mnoho pozitivních účinků i na náš organismus a své místo by si měla najít i v naší kuchyni. Kromě sirupů můžeme její aroma využít i při přípravě jídel díky oleji s levandulí, který dodá neopakovatelnou chuť i vůni studeným salátům nebo i vařeným jídlům. I když se může zdát, že voňavá květina v kombinaci s jídlem dohromady moc nejdou, nenechte se odradit a vyzkoušejte. Stejně tak dokáže divy s naší pokožkou při použití v koupelně, skvělé jsou sprchové gely a mýdla s levandulí, která pokožku zklidní a provoní.

A pokud jste se do téhle fialkové krásky opravdu zamilovali, k večerní siestě si místo kávy dopřejte levandulový čaj. V letních večerech bude jeho vůně ladit s okolní přírodou, vás pomůže zrelaxovat a připravit na odpočinek a spánek. Na www.puritas.cz najdete výběr čajů nejen z levandule, ale i jiných bylinek, se kterými si rozumí. Potěšte se i kytičkou čerstvých nebo sušených květů, provoní vám byt a navíc jsou krásnou dekorací. Levanduli si zkrátka zamilujete ve všech jejích formách a možnostech užití a je dobře, že si našla cestu zpět do našich domovů.