Není nad jarní úklid ložnice aneb proč se pustit do recyklace textilu

Úklidu v ložnici moc často nedáme, utřeme ledabyle prach, vyluxujeme podlahu, jednou za čas vyměníme ložní povlečení a tím veškeré naše úsilí končí. Jednou za čas je však třeba vzít úklid pěkně z gruntu. Na co byste neměli při jarním úklidu ložnice zapomenout, a jak díky této nepříliš oblíbené činnosti vykouzlit úsměv na tváři nejen sobě, ale i svému okolí?

 

Od postele po šatní skříň

Začněte postelí. Povlečení s prostěradlem vyperte, polštáře i přikrývky vyklepejte, pověste na sluníčko a dopřejte jim trochu čerstvého vzduchu. Z postele vytáhněte matraci a vysajte nakupený prach i nečistoty. Z polic odstrojte veškeré dekorace, utřete prach, následně vyluxujte a vytřete na mokro. Záclony, závěsy a další textilie sundejte, vyperte a vrhněte se na okna. Máte-li hotovo, na řadu přichází pro mnohé noční můra – očista šatní skříně. Proč noční můra? Často totiž přetéká zbytečnými a nevyužitými kousky nejen běžného oblečení, ale i například ložního povlečení. Seberte síly a pusťte se do toho!

 

Kam s nepotřebným oblečením?

Vytříděné věci nevyhazujte, ale vyperte a připravte k cestě za dalším dobrodružstvím. Jednoduchým, ekologickým a prospěšným řešením je vložit nepotřebné oblečení, boty, doplňky nebo i ložní prádlo do kontejnerů na textil. Radost tak můžete udělat širokému spektru neziskových organizací. V Praze a blízkém okolí provozuje oranžové kontejnery společnost POTEX. Ta prostřednictvím kontejnerů oblečení sbírá a následně třídí a připravuje na míru neziskovým organizacím dle jejich požadavků.

Nejen pro dobrý pocit

Každý z nás nosí jen přibližně 20% oblečení z obsahu svého šatníku. Tak proč nezrealizovat radikální jarní úklid ložnice a nepomoci svému okolí? Nositelné oblečení, boty, doplňky a jiné textilie darujte lidem v nouzi nebo bez domova. Oblečení, které již není v příliš dobrém stavu nebo aktuálně není v sezónnosti, pak předá prověřeným organizacím, které textil připraví pro další recyklaci. Pomocí recyklaci snižujeme odpad na skládkách, šetříme primární zdroje, a tedy i celkově naše okolí a životní prostředí. Tím, že vložíme nevyužité textilie do oranžových kontejnerů, nejen že chráníme naše životní prostředí, ale navíc pomůžeme těm, co si nové oblečení dovolit nemohou.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*