Pracovní pohovor – jak udělat ten nejlepší dojem?

Vzhled hraje v dnešní době důležitou roli, ať už se nám to líbí nebo ne. To, jak vypadáme, podstatně ovlivňuje dojem, jaký děláme na své okolí. Naše vizáž nám tak může pomoci třeba k získání nové práce. Jak na pohovoru zapůsobit a „vysloužit“ si pár cenných bodů navíc, které mohou být ve výsledku rozhodující?

 

Šaty dělají člověka

Možná vás to překvapí, ale při pracovním pohovoru hrají důležitou roli i jiné faktory, než jen vaše vědomosti, zkušenosti a dovednosti. Třeba to, jak dobře vypadáte a co máte na sobě. Šaty totiž dělají člověka a bez výjimky to platí i v tomto případě. Někteří personalisté si díky nim o vás udělají jasno během prvních vteřin. Nezáleží na tom, jakou značku vaše šaty mají. Hlavní je, aby byly upravené, vyžehlené a především čisté. Uvědomte si, že i malá skvrna na košili může vaše šance na získání práce doslova pohřbít. Aby se tak nestalo, odneste je do čistírny oděvů, kde se o ně náležitě postarají. Ušetříte tak nejen čas, ale i práci a spoustu starostí – šaty tam totiž jen odnesete a pak si je zase vyzvednete. Už dávno neplatí, že se rychločistírny nachází jen v Praze, běžně je najdete i v menších městech. Zkuste si do internetového vyhledávače zadat třeba čistírna oděvů Hradec Králové, uvidíte, že budete příjemně překvapeni, kolik odkazů vám vyhledávač nabídne.

 

Co na sebe?

V oblečení se ale hlavně musíte cítit příjemně, abyste působili přirozeně a sebevědomě. Nic nezkazíte černými kalhotami a bílou košilí, ale přece jen je to oděv, který vás od ostatních moc neodliší. Vneste trošku barev, ale zároveň nebuďte příliš extravagantní. Vedle nešlápnete s modrou, hnědou nebo šedou. Vždy se snažte volit slavnostnější oblečení, budete působit příjemněji a profesionálněji. Elegantním kostýmkem či oblekem s kravatou nic nezkazíte. Na druhou stranu to však není nutné, pokud se tedy nejedná o vysokou manažerskou pozici, která tento dresscode vyžaduje. Za žádných okolností ale nevolte džíny, místo nich upřednostněte raději tmavé kalhoty. Dobrou službu vám neprokáže ani hluboký výstřih, který působí příliš vyzývavě. Držte se proto hesla: všeho s mírou!