Tipy a rady, jak prodloužit životnost pneumatik

Jednou z nejdůležitějších součástí automobilu jsou pneumatiky. Zajišťují bezpečnou a plynulou jízdu. Běžná životnost pneumatik se průměrně pohybuje od čtyř do šesti let, ovšem je důležité věnovat jim po celou dobu dostatečnou pozornost a péči.

 

Tlak v pneumatikách

Pokud jezdíte autem každý den, tak nezapomínejte na kontrolu tlaku v pneumatikách. Zjistěte si správnou hodnotu tlaku, která se může u různých aut lišit. Obvykle se však tlak v pneumatikách pohybuje od 160 do 280 kPa. Rozdíl je také mezi huštěním předních a zadních pneumatik a u zadních také záleží na zatížení vozu. Správný tlak vám zajistí rovnoměrné opotřebování a prodlouží životnost pneumatik.

 

Nutnost geometrie kol

Pro delší životnost kol je také důležité jejich vyvážení. To zvýší nejen jízdní komfort a sníží opotřebení a spotřebu auta, ale také tak zamezíte nepříjemným vibracím volantu. Pokud byste měli špatnou geometrii kol, tak se pneumatiky opotřebovávají velmi rychle a navíc jsou pak více namáhány i tlumiče.

 

Správné skladování

Velmi důležité je také skladování pneumatik. Nikdy pneumatiky neskladujte ve vlhkém nebo přímo mokrém prostředí, zároveň pneumatiky nevystavujte ani přímému slunci. Dejte si pozor na chemikálie a pneumatiky na ráfku skladujte ideálně v komínku na sobě. Bez ráfku pneu skladujte například opřené o zeď a nezapomeňte s nimi pravidelně otáčet tak, aby nedocházelo k jednostrannému tlaku a opotřebení.

 

Chytrá jízda

Možná vás to ani nenapadlo, ale životnost pneumatik také ovlivňuje styl vaší jízdy. Pokud jezdíte plynule, tak vám pneumatiky vydrží mnohem déle. Pokud však patříte mezi agresivní a netrpělivé řidiče, kteří jedou stylem „brzda-plyn“, tak věřte, že to na vašich pneumatikách bude brzy znát. Nejenže se vám zvýší spotřeba, ale také budete muset kola přezouvat častěji.

 

Kontrola a méně nákladu

Pokud používáte své auto k pracovním úkonům a vozíte v něm nářadí a větší množství nákladu, tak počítejte s tím, že budete muset nové pneumatiky kupovat opravdu často. Auta, která jsou pravidelně a po delší dobu zatěžována nákladem spotřebovávají víc paliva, znečišťují více ovzduší a také výrazně působí na opotřebení pneumatik.

 

Měňte pneumatiky

Málo známou radou je také výměna pneumatik tak, že měníte přední pneumatiky za zadní a naopak. Nebo pneumatiky točíte dokola, popřípadě je měníte po úhlopříčce. Každá část auta je totiž zatížena jinak, a pokud pneumatiky po nějaké době vyměníte, tak se vyhnete jednostrannému zatěžování. Nebojte se tedy čas od času měnit pozice pneumatik.

 

Nezapomeňte na letní a zimní pneu

Co se týče výměny pneumatik, tak nezapomínejte na výměnu z letních na zimní a naopak. Nejenže je tato povinnost dána zákonem, ale zimní a letní pneumatiky mají i jiné jízdní vlastnosti a hodí se tak pro jiné podmínky. Použitím zimních pneumatik v létě byste velmi rychle pneumatiky zničily a navíc zbytečně riskovali svou bezpečnost i pokutu.