Vneste do svého účelně zařízeného domova hřejivý prvek rustikálního stylu

Na chvilku se zdálo, že rustikální prvky nadobro zmizely z našich domovů a nahradil je všudypřítomný moderní minimalismus ve stylu skandinávských zemí či strohý industriál. Rustikál ale naštěstí stále žije a dobrá zpráva pro všechny milovníky designu a zařizování interiérů je, že se velmi dobře kombinuje s ostatními styly. Prvky venkovského života navíc nejsou vhodné jen do letních domů, chalup či srubů. Dokonale se vyjímají i v moderních městských bytech, z kterých pomohou vytvořit útulný a hřejivý domov.

V současné době jsou v kurzu jednoduché a hranaté tvary nábytku, moderní spotřebiče z nerezové oceli, velké víceúčelové prostory a čistota linií, tvaru i barev. Jednoduchost a uměřenost dýchá téměř z každého koutu moderního interiéru, avšak nevýhodou tohoto stylu bývá, že působí chladným a neosobním dojmem. Jak trend minimalismu a skandinávské čistoty skloubit s příjemnými rustikálním prvky, které vašemu domovu vdechnou pocit útulnosti a domácího pohodlí? Architekti a bytoví designéři vysílají jasný vzkaz: rustikální styl může být velmi zajímavý a rozmanitý, a proto se této kombinace nebojte. Venkov i moderna k sobě ladí a mohou vytvořit dokonalou dvouhru!

 

Kousek venkova v městském bytě

Máte pocit, že rustikální styl se nehodí do vašeho malého bytu v centru města? Pak věřte, že je to vlastně úplně jedno. „Venkovský styl je velmi univerzální a variabilní a rozhodně neurazí rodinný dům, garsonku ani podkrovní byt ve staré zástavbě. Nejde totiž o fyzické dispozice a velikost domova. Přeměnu v rustikální oázu zvládnete hravě svépomocí a za minimální rozpočet,“ říká Renata Stuchlíková, odbornice na bytový textil Koberce Trend. A co je pro rustikální bydlení příznačné?

„Přírodní materiály, masivní dřevo, zemité přírodní barvy, větší kontakt s přírodou, vzdušnost. Není nutné místnost hned zahltit velkými kusy nábytku ani provádět rozsáhlé stavební práce, jak se mnozí mylně domnívají. Méně je v tomto případě více. Rustikální styl čerpá inspiraci jak jinak než v přírodě. Odráží se to nejen na volbě materiálů, jako je dřevo a kámen, ale také při výběru barev, vzorů či tvarů na bytovém textilu, hlavně kobercích. Mezi typické barvy venkova patří snad všechny přírodní, neutrální a pastelové barvy. Inspiraci můžete najít například na loukách plných rozmanitých květů. Koberce s motivy květů, stromů a ovoce budou pro takový interiér to pravé ořechové,“ doplňuje Stuchlíková. Stačí pořídit jeden výrazný rustikální koberec s hrubší vazbou v přírodních tónech nebo jen obnažit trámy či namísto sádrokartonu zvolit palubky ze smrku a rázem vytvoříte útulný a komfortní domov.

 

Méně je více

Zarytí odpůrci rustikálních prvků často chápou tento styl černobíle a mají pocit, že v tomto duchu musí být vyveden každý detail místnosti. Stačí přitom zakomponovat jeden dva venkovské prvky, které krásně doplní moderní či industriálně laděný domov, a výsledný dojem je hned jinde. Pokud si nechcete pořizovat velké kusy nábytku z masivu, pořiďte si třeba starou kredenc, noční stolek, lavici či komodu. Skvěle poslouží také dekorace, například sada proutěných košů, zrcadlo s dřevěným rámem nebo další dekorace se vzory květin a pruhů.