3 tipy, které vám pomohou vmáčknout trénink do vašeho programu

Konec výmluv! Přinášíme vám návod, jak dostat do svého programu pravidelný pohyb. Všichni říkáme, že potřebujeme zhubnout a dostat se do kondice, jenomže když přijde na věc a máme vstát z gauče, motivace se nám jaksi vytratí a dojde na výmluvy.

Nejčastější výmluvou je: „Jsem příliš zaneprázdněn a nemůžu najít čas.“ Většinou to zafunguje, protože, kdo má dneska na něco čas, že? Navíc to zní mnohem lépe než:  „Jsem příliš unavený a nechce se mi.“

Ve skutečnosti si všichni můžeme udělat čas na to, abychom do našeho života přidali aktivitu. Jediné, co si potřebujeme uvědomit, je fakt, že výmluvy nás budou v dlouhodobém horizontu jen zdržovat. Někdy to vyžaduje zdravotní problém nebo trapný okamžik, abychom se donutili tento problém řešit. Ale proč čekat, až se něco stane? Pusťte se do tréninku hned.

Abychom vám ukázali, že to jde, tady jsou hned tři způsoby, jak dostat pohyb do každého dne.

  1. Nastavte si budík o 30 minut dříve

To se může jevit jako jednoduchá a jasná věc, ale rozhodně to chce pořádnou dávku motivace, abyste budík nezamáčkli a nespadli zpátky do vyhřáté postele.

  • Může vám to připadat bláznivé, ale funguje to. Během prvních pár týdnů noste místo pyžama volné oblečení na cvičení nebo si cvičební outfit i s teniskami připravte hned vedle postele. Když budík zazvoní, oblečte si ponožky a obujte se a pusťte se do cvičení.
  • Cvičení doma nebo v blízkosti domova je nejlepším způsobem, jak začít, protože se nemůžete vymlouvat na členství v posilovně nebo nutnost někam cestovat. Jistě, běhání po lese za úsvitu může znít hezky, ale ve skutečnosti budete pravděpodobně muset své cvičení co nejrychleji odbýt a běžet do práce.
  • Až si zvyknete, posuňte vstávání ještě o 10 minut dřív, abyste si mohli v klidu dát sprchu, umýt a vyfénovat vlasy a vyčistit si zuby než odejdete.
  1. Zabalte si tréninkové oblečení a vezměte ho do práce

Pokud nejste ranní ptáče, pak je čas na Plán B: polední chůze nebo běh.

  • Naplánujte si tuto aktivitu stejně, jako byste si naplánovali návštěvu zubaře nebo kadeřníka. Smutné je, že by nás ani ve snu nenapadlo nenechat si upravit účes, ale péči o naše zdraví často odsuneme stranou.
  • Požádejte spolupracovníka, aby se k vám připojil, to vám poskytne další motivaci nevynechat.
  1. Rozdělte trénink na menší části

Jestli nemůžete najít 30 minut najednou, pak si zkuste vytvořit tři nebo více „mini cvičení“. Cvičení si jednoduše rozložíte do celého dne.

  • Tento tip funguje obzvláště dobře pro maminky s malými dětmi, protože sehnat někoho z rodiny na 10minutové hlídání dítěte, zatímco vy cvičíte, je realistický cíl.
  • Pokud pracujete v kanceláři a celý den sedíte, zkuste se během 10 minut protáhnout nebo se projít po kanceláři. Může zlepšit vaši energetickou hladinu a zvýšit koncentraci.

Svých cílů dosáhnete mnohem snáz, když uděláte z denní aktivity součást svého životního stylu, než když se do ní budete denně nutit. Navíc se poměrně rychle stane pohyb návykem, bez kterého nebudete moci žít. Ve vaší snaze vás podpoří i vaše okolí, které si u vás jistě brzy všimne vaší dobré nálady a lepší kondice.