3D puzzle: vyšší level hry

Chcete si pohrát, a ještě u toho procvičit mozek? Existuje celá řada možností a jednou z nejlepších jsou rozhodně puzzle. O něco vyšší level pak představují 3D puzzle. Potrápíte svůj mozek a prostorovou představivost, zároveň vytvoříte umělecké dílo, které si budete moct vystavit.

Častokrát hledáme způsoby, jak se vrátit do dětství, případně jak do bezstarostného dětství plného her vrátit naše teenagerské děti. Vynikající volbou jsou právě puzzle 3D. Trojrozměrné puzzle jsou ovšem mnohem více než jen zábavné. Procvičí váš mozek, ať už je vám deset, nebo padesát.

 

Proč jsou 3D puzzle skvělou zábavou?

3D puzzle jsou vynikajícím dárkem pro starší děti i dospělé, protože:

 • zlepšují vizuální paměť a koncentraci,
 • rozvíjí trpělivost,
 • podporují schopnost řešit problémy,
 • zlepšují schopnost představivosti a vytváření geometrických asociací,
 • rozvíjí matematickou logiku,
 • zlepšují prostorovou orientaci,
 • zlepšují jemnou motoriku.

Při skládání 3D puzzlí vytváříte trojrozměrnou strukturu, což je ještě o něco náročnější, než když skládáte klasické 2D puzzle. Je extrémně důležité, abyste vybrali správný typ puzzlí. Zvolíte-li příliš těžký, bude skládání náročné a nudné. Existují ve variantách jako puzzle pro dospělé a starší děti, ale i pro ty menší v závislosti na počtu dílků. Pokud zvolíte puzzle příliš složité, můžete je nakonec využít jako příležitost pro společnou rodinnou aktivitu. Pusťte se do skládání dohromady.

 

Jak skládat 3D puzzle?

Ačkoliv je skládání 3D puzzlí náročnější než u těch klasických, postup je vlastně pořád stejný:

 1. Na začátek si zkuste dílky roztřídit podle tvaru nebo barev. Uděláte si představu, do jaké části modelu patří.
 2. Začít můžete například sestavením okrajových částí. Tato rada je tedy trochu úsměvná v případě, že skládáte 3D puzzleball neboli kouli. Ta okraje samozřejmě nemá.
 3. Skládejte na místě, kde můžete puzzle nechat rozložené. 3D modely se nepřenáší tak snadno jako plochý 2D obrázek, raději s nimi moc nehýbejte.
 4. Postupujte tak, jak vám to vyhovuje, případně se řiďte návodem, s nímž jsou některý typy 3D puzzlí dodávány.

 

Jaké 3D puzzle seženete?

3D puzzle vám dávají obrovské možnosti. Sestavit si můžete třeba svého koně, 3D fotbalový stadion, model Eiffelovy věže nebo pyramidy. Je toho opravdu spousta, obzvlášť krásně vypadají modely staveb, jako jsou zmiňovaná Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame, římské Kolosseum apod.

Nezapomeňte, že 3D puzzle jsou vyšší level hry. Puzzle jsou skvělou zábavou, volte je ale přiměřeně věku. Pěnové puzzle pro děti jsou určeny batolatům, pak můžete postupně přecházet na klasické puzzle s menším množstvím dílků, až se propracujete k těm působivým 3D. Chce to trochu trpělivosti. Pouštět se rovnou do složitého 3D modelu není rozumné, skládání by se pouze znechutilo.