4 rady, jak se nezruinovat vánočními nákupy

Málokdo si dokáže představit Vánoce bez krásných dárečků, na které se těší zejména děti. Ne každá rodina však disponuje natolik silným rozpočtem, který by jejím členům umožnil nákup za hotové peníze.

 

 

 

Řada lidí proto hledá řešení v předvánočních půjčkách. Pokud i vy nad tímto krokem uvažujete, rozhodněte se s chladnou hlavou a buďte obezřetní, zvláště pokud jde o výši půjčky, dobu jejího splácení, úrokové sazby i výběr finanční instituce.

 

Ujasněte si, zda půjčku opravdu potřebujete

Rozmyslete si, jestli se bez půjčených financí přece jen neobejdete. Nepodléhejte neuváženě vidině bohatého Ježíška a nežeňte se do vánoční půjčky bez rozmyslu. Po několika týdnech nebo měsících by mohlo přijít kruté vystřízlivění. Uvědomte si, že za chvilkovou radost pod stromečkem budete muset tak či onak platit, a to i v době, kdy z vás sváteční atmosféra dávno opadne. Ten nejlepší dárek nemusí být vždy ten nejdražší. Zkuste se s rodinou domluvit na tom, že se letos trochu uskromníte, a do vymýšlení či tvorby dárků zapojte svou kreativitu.

 

 

Vytvořte si finanční plán

Pokud se pro půjčku přece jen rozhodnete, načrtněte si nejprve malý finanční plán a zvažte své budoucí výdaje po dobu splácení. Udělejte si pořádek v nutných výdajích za domácnost, mezi které patří nájem, energie nebo voda, potraviny, případně hypotéka nebo jiné úvěry, které musíte pravidelně splácet. Poté je srovnejte s vašimi příjmy. Výše půjčky na vánoční nákupy by měla odvíjet od vašeho rodinného rozpočtu. „Pokud si nebudete jisti, můžete výši půjčky prokonzultovat s vaším finančním poradcem. Omezíte tak možná rizika, která vás mohou během splácení potkat, ať už jde o ztrátu zaměstnání, dlouhodobou pracovní neschopnost a další faktory, které mohou mít negativní vliv na vaši schopnost splácet,“ říká Mgr. Petr Husák, ředitel strategie poradenské společnosti DataLife.

 

Formu půjčky vyberte dle schopnosti splácet

Pokud si chcete vzít předvánoční půjčku, rozmyslete si, od koho si půjčíte. Jednou z možností je banka. Můžete využít například kontokorentu, který se ideálně hodí pro krátkodobé překlenutí nedostatku financí, pokud jste jej schopni splatit do tří až čtyř měsíců. Další možností je bankovní spotřebitelský úvěr. Jeho výhodou je, že jej můžete splácet i několik let a dá se přesně spočítat, kolik přeplatíte. Vánoční dárky můžete pořídit i přes kreditní kartu, kde máte prostředky k dispozici prakticky okamžitě. „K této formě půjčky by se však měli uchýlit pouze lidé, kteří jsou schopni půjčku rychle splatit, což je většinou do dvou měsíců. Po vypršení bezúročného období by pak museli platit poměrně vysoké úroky,“ upozorňuje Petr Husák, ředitel strategie poradenské společnosti DataLife.

 

Dejte si pozor na podepisování smlouvy

Zatímco u bankovních společností nebývají ve smlouvách obvykle žádné zádrhele, u nebankovních půjček tomu může být mnohdy jinak. Ještě než smlouvu podepíšete, dobře si přečtěte poznámky pod čarou psané malým písmem. Může se tam skrývat chyták. „V některých případech se připravte na to, že budete muset zaplatit předem splatný poplatek za vedení administrativy spojené s půjčkou. Samotný poplatek může být vyšší než třetina půjčené částky. Dejte si také pozor na sankce, které vám hrozí v okamžiku, kdy přestanete splácet. Ne každá nebankovní společnost má navíc zájem na tom, abyste řádně, pravidelně a včas spláceli, protože na tom vydělává,“ upozorňuje Petr Husák, ředitel strategie poradenské společnosti DataLife.

 

O společnosti DataLife:

Finance jsou velmi komplikovanou oblastí a není snadné vyznat se v široké nabídce jednotlivých finančních domů. Společnost DataLife, která funguje na trhu od roku 2005 jako nezávislý finanční makléř, proto nabízí klientům profesionální poradenské služby v oblasti životního a neživotního pojištění, stavebního spoření, penzijního připojištění a hypoték. Zkušení odborníci sestaví optimální řešení pro jednotlivce, rodiny, podnikatele i velké firmy. Radí jim, jak vytvářet finanční rezervy na důchod, na studia pro děti, jak financovat bydlení, využívat daňových úlev a státních příspěvků nebo jak zabezpečit majetek. V roce 2010 převzala společnost DataLife významné ocenění – 1. místo v prodeji životního pojištění pro finanční dům ING.