5 pravidel, jak si vychutnat kávu v celé její kráse

Káva patří k nejoblíbenějším nápojům na světě. I v naší zemi se těší velké popularitě, alespoň jeden šálek denně vypije podle statistik každý Čech. Často se však dopouštíme řady prohřešků, díky nimž si tento voňavý černý mok nemůžeme vychutnat v celé jeho kráse. Na co si tedy dávat pozor?

 

Upřednostněte kvalitu

Kvalitní zrnkovou kávu nakupujte ve specializovaných prodejnách, kavárnách, pražírnách. Získáte tak záruku, že bude čerstvá. Vyhněte se instantním nápojům, které obvykle bývají vyrobené z nekvalitních kávových zrn a navíc mnohdy „obohacené“ o nejrůznější chemické přísady, které zdraví příliš neprospívají.

 

Méně je více

Kávu kupujte po malých baleních, a to i přesto, že vás prodejci lákají na pořízení těch větších pomocí nejrůznějších slevových akcí. Pokud budete mít doma balení dlouho otevřené, vytratí se z kávy aroma a tím se zhorší i její chuť. Skladujte ji v suchém prostředí při teplotě okolo 20° C.

 

Pozor na „turka“

Turek představuje pro opravdové znalce doslova noční můru. I přesto se však najde stále velké množství Čechů, kteří na něj nedají dopustit. Přitom pro organismus je velice těžký a našemu zdraví vůbec neprospívá, protože při něm dochází k uvolňování škodlivin. Pokud na zalévanou mletou kávu nedáte dopustit, pak vyzkoušejte alternativu a připravte si ji v jednoduchém zařízení frenchpress.

 

Všeho s mírou

S kofeinem byste to neměli přehánět – dopřejte si maximálně čtyři šálky černého povzbuzováku denně. Platí totiž, že všeho moc škodí. Nadměrná konzumace může způsobit podrážděnost, nervozitu, problémy se spánkem. Nedovedete-li si ji odepřít, pak ji nahraďte bezkofeinovou kávou. Kromě množství kofeinu si hlídejte také dostatečný pitný režim, nezapomeňte, že káva dehydratuje. Na každý šálek by tak měla připadnout jedna sklenice vody.

 

Přestaňte „vylepšovat“

Češi si obohacují kávu nejrůznějšími „vylepšováky“. Českou specialitou je třeba sušené mléko, případně nízkotučné nebo odstředěné, a to nejlépe z ledničky. Když už se ho nedokážete vzdát, pak vsaďte alespoň na plnotučné ohřáté mléko, které podpoří chuť nápoje a nesníží jeho teplotu. Tak, dobrou chuť!