6 rad jak se vyhnout zbytečnému plýtvání teplem

Zbytečně vysoký účet za teplo a nečekané výdaje za energie nemusí být již brzy Vaším nenadálým hostem. Stačí když se budete držet jednoduchých rad, které Vám pomohou ušetřit značnou část vašich výdajů za spotřebu energií.

  1. Mějte vypnuto nejenom na stand-by

Neustále spuštěné PC, televize či set-top box spotřebovávají více elektřiny než by se zdálo a samozřejmě se tím i snižuje jejich životnost. Stolní PC je také vhodné vyměnit za notebook. Využívejte alespoň spacích módů či elektroniku na noc vypínejte. Stejně tak nabíječky ponechané v zásuvce neustále odebírají energii.

  1. Vařte se zavřeným hrncem

Voda rychleji dojde varu a také dobá vaření se celkově zkracuje. Pokud vaříte polévku, můžete vodu ohřát nejprve v rychlovarné konvici, která nabízí vyšší poměr cena/výkon a poté ji dovařit na sporáku.

  1. Investujte do myčky

Myčka potřebuje na jeden cyklus až 4x méně vody, než spotřebujete při ručním mytí, ale hlavně šetří vaší nejdražší komoditu – čas. Při výběru dbejte, aby řada odpovídala A++ či A+++, tedy energeticky nejúspornější. To by mělo být pravidlem při nákupu jakéhokoliv spotřebiče.

  1. Sledujte vývoj cen energií

V České republice existuje mnoho poskytovatelů, kteří nabízejí zvýhodněné tarify, pokud se rozhodnete odebírat plyn i elektřinu od jednoho dodavatele. Spolehlivým českým dodavatelem plynu a elektřiny je třeba společnost LAMA energy, která vám nabídne zvýhodněné sazby a finanční bonus až 2.000 Kč. Udělejte si čas a srovnejte si jednotlivé dodavatele. Uspořit tak můžete až v řádech tisícikorun ročně.

  1. Neohřívejte vodu vícekrát

Vodu do rychlovarné konvice nalijte jenom v takové míře, ve které chcete vodu spotřebovat. Doba ohřívání se tím zkrátí a ještě ušetříte.

  1. Používejte úsporné LED žárovky

LED žárovky šetří několinásobně proud oproti běžným žárovkám, i když jsou několikrát dražší než obyčejné žárovky, tak se vyplatí.