9 tipů, jak se lépe vyspat v extrémních vedrech

Tropická vedra, které naši zemi sužují posledních pár dní, se pomalu blíží ke konci a čeká nás příjemné ochlazení. Snad. Potřebovali bychom to my, příroda i zvířata. Extrémní zátěži, které jsme přes den vystaveni, odoláváme s vypětím všech sil. A jde to každý den hůř a hůř, pokud si v noci dostatečně neodpočineme. Jak si pomoci, aby se vám v horkých letních nocích lépe spalo?

I kdyby už by letos rtuť teploměru nevystoupala nad tropických 30 °C, a do konce prázdnin jsme si užívali jen příjemných letních teplot, jedno je jisté, čeká nás to určitě znovu příští rok. Podle meteorologa Petra Dvořáka naši zemi v příštích letech nic jiného než teplo a sucho nečeká. Následující opatření byste si tedy měli vepsat do paměti, abyste byli schopni v parném létě dostatečně spát a odpočívat.

 

  1. Pijte! A to hodně

Dodržování pitného režimu je základ, v extrémních vedrech ani 3 l tekutin nejsou moc. Nejlepší je samozřejmě čistá voda. Pijte v průběhu celého dne, večer před spaním to s pitím nepřehánějte, abyste nezatěžovali ledviny a v noci vás nebudilo čůrání.

 

  1. Vyhněte se alkoholu

Jistě, sklenka vychlazeného vína nebo oroseného piva udělá v horku dobře každému, nepijte ale před spaním. Alkohol vám sice pomůže rychleji usnout, spánek ale nebude kvalitní a tělo si během něj neodpočine.

 

  1. Omezte kofein i cigarety

Pro kofein i cigarety platí, že byste si poslední měli dopřát maximálně 4 hodiny před spaním. Jestli den bez kávy nevydržíte, dejte si ji už ráno. Odpoledne zkuste třeba bezkofeinovou, abyste se vyhnuli problémům s nespavostí, které umí kofein způsobit.

 

  1. Jezte lehkou stravu s ochlazujícími účinky

Kdy jindy odlehčit jídelníčku než v horkém létě. Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Ochladit vás pomohou také mléčné výrobky jako čerstvý sýr nebo kefír, králičí maso, tofu, klíčky, ořechy či pohanka.

 

  1. Hýbejte se

Na vedro se nevymlouvejte a hýbejte se, fyzická únava je pro lepší usínání důležitá. Jestli milujete běhání, přivstaňte si a vyběhněte před prací. Přes den vás příjemně osvěží i unaví plavání.

 

  1. Větrejte až v noci

Nesnesitelně je venku i doma, zvlášť máte-li okna na jižní stranu. Přes den se zabedněte, zatáhněte rolety a zbytečně dovnitř nepouštějte horký vzduch. Vyvětrejte až v noci, kdy se venku ochladí.

 

  1. Ložnici zatemněte a odhlučněte

Problémem spánku v létě je také to, že je brzy světlo a budí nás zpět ptáků. V kombinaci s večerní zábavou, ať už letním kinem či grilováním, se spánek automaticky zkracuje. Pomůžete si tím, že ložnici zatemníte nebo použijete masku na spaní a do uší si dáte špunty.

 

  1. Dodržujte pravidla spánkové hygieny

Každý dech choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu. Dodržujte své oblíbené spánkové rituály. Co nejdříve po probuzení se vystavte dennímu světlu, které resetuje vnitřní hodiny a odstartuje nový den.

 

  1. Postel oblékněte do přírodních materiálů

Svou roli v kvalitě spánku hraje i postel. Zkuste spát nazí, přikrytí pouze prodyšnou přikrývkou. Povlečení by vás nemělo zahřívat, ale spíše chladit, sáhněte po bavlně, krepu nebo saténu. V neposlední řadě zkontrolujte, zda máte dostatečně vzdušnou matraci, které umí odvést pot.