Atopický ekzém jako velká nepříjemnost! Jak mírnit jeho projevy?

Atopický ekzém se řadí mezi onemocnění kůže. Jedná se o nemoc, kterou v současné době trpí až 10% obyvatelstva České republiky. Pokud patříte do této skupiny i vy a nevíte si s vaší nemocí rady, poradíme vám, jak se účinně bránit a mírnit projevy tohoto nepříjemného onemocnění.

 

 

 

Příčiny atopického ekzému mohou být různé

Na vzniku atopického ekzému má v mnoha případech velký vliv dědičnost. Pokud ekzémem trpí alespoň jeden z rodičů, je velká pravděpodobnost, že se nemoc přenese i na jejich potomka. Atopický ekzém ale může vzniknout i jako reakce na různé alergeny – a to na látky, které přijmeme ve stravě nebo i jako reakce na látky z vnějšího prostředí. Atopický ekzém se projeví nejčastěji už v ranném dětství a někdy se stane, že v dospělosti zcela zmizí. Není to ale pravidlem.

 

Projevy atopického ekzému

Atopický ekzém se projevuje suchou, zarudlou a popraskanou kůží. Místo postižené ekzémem svědí až pálí. Někdy může dojít i k jeho mokvání.

 

Léčba je nutná!

Zejména svědění a nepěkný vzhled kůže jsou velmi obtěžující projevy. Atopický ekzém je proto potřeba léčit. Atopický ekzém se léčí pomocí kortikosteroidů nebo imunomodulačních léků. Lékaři mohou předepsat také antibiotika. Při léčbě je velice důležité, aby bylo pokožka pravidelně a pečlivě promazávána. Použít je možné běžně dostupné krémy, ovšem lepší je, pokud si necháte poradit od lékaře či lékárníka a budete používat krémy přímo určené pro léčbu atopického ekzému.

 

Jak mírnit projevy?

Projevy ekzému je možné mírnit i tím, že vytvoříte doma nedráždivé prostředí – tedy prostředí bez alergenů. Nejlepší je odstranit koberce, peří a nemít doma zvířata, jejichž chlupy jsou často příčinou alergií. Nutné je i často větrat, aby byl v místnostech čerstvý vzduch. Na atopický ekzém může pozitivně zapůsobit například i pobyt v lázních nebo koupele v mořské vodě.

 

Pokud se o atopickém ekzému chcete dozvědět více,

podívejte se na www.cs.medixa.org