Autem na dovolenou – co zařídit?

Léto se blíží a spolu s ním i vysoké teploty, které dávají našemu organismu hodně zabrat. Největší paseku pak mohou nadělat za volantem. Chystáte-li se na dovolenou vyrazit po vlastní ose, pak byste neměli zanedbat důkladnou prohlídku vašeho vozidla. Pečlivá příprava se vám totiž rozhodně vyplatí.

 

Přezujte pneumatiky

Samozřejmostí je přezutí pneumatik. Ty zimní totiž v létě neplní svou funkci, omezují ovladatelnost vozu, prodlužují brzdnou dráhu a navíc ještě zvyšují spotřebu paliva.  Jen samotným přezutím to ale všechno nekončí. Zkontrolovat nezapomeňte jejich tlak i hloubku dezénu, která je stanovena na 1,6 milimetru.

 

Zkontrolujte klimatizaci

Před dovolenou se vyplatí nechat vyčistit klimatizaci, předejdete tak zdravotním komplikacím v podobě rýmy či nachlazení. Linout se z ní může také nepříjemný zápach, filtry proto čistěte alespoň jednou ročně. Klimatizace zvyšuje nejen pohodu při cestování, ale i bezpečnost. Horko totiž způsobuje únavu, podrážděnost, snižuje koncentraci a prodlužuje reakce. Hrozí až sedmkrát vyšší riziko, že řidič zaviní dopravní nehodu.

 

Doplňujte kapaliny

Doplnit nezapomeňte také všechny povozní kapaliny, jako je motorový olej, chladicí a brzdová kapalina či směs do ostřikovačů. Ačkoli vás na změnu stavu dnes upozorní kontrolky na palubní desce, přece jen je lepší vše průběžně sledovat. Proveďte rovněž kontrolu brzd a tlumičů a zjistěte, zda není potřeba vyměnit vzduchový nebo palivový filtr.

 

Připravte sebe

Ještě, než zasunete autoklíč do zapalování a vyrazíte zdolávat dlouhé kilometry, pořádně si odpočiňte. Dostatečný, alespoň šestihodinový spánek nejen obnoví vaše reakce, ale odpočinuté tělo se také lépe vyrovná s horkem. Pravidelně doplňujte pitný režim, ideální je obyčejná čistá voda, kterou můžete případně použít i na opláchnutí obličeje nebo zpocených rukou. Svou roli hraje i správné a pohodlné oblečení. Volte volné prodyšné přírodní materiály, ideálně ve světlých barvách.

 

Nenechte se zaskočit

Na cestách se může stát celá řada věcí, proto je dobré být na ně připraven. Obzvlášť daleko od domova se i zdánlivá maličkost může proměnit v takřka neřešitelný problém. Třeba takové zabouchnuté klíče od auta. Pro všechny případy s sebou proto vozte náhradní autoklíč, ušetříte si tak spoustu komplikací, zbytečných starostí a výdajů, které vám mohou pokazit celou dovolenou. Tak nenechte se zaskočit!

A ještě jeden tip na závěr, před cestou si vybavte svůj automobil autoalarmem, pokud jej dosud nevyužíváte. Přeci jen, člověk nikdy neví, kam přesně jej cesty zavedou, proto je lepší mít vše kolem bezpečnosti pojištěné co nejvíce.

Přejeme šťastnou cestu a příjemné letní dny.