Auto pro velkou rodinu? MPV začínají nahrazovat osobní verze dodávek

Do běžného osobáku se vejde maximálně pět osob s tím, že na zadních sedadlech většinou není místa nazbyt. Co si však počít v případě, kdy se rodina rozroste o další členy, případně potřebujete pravidelně připravovat větší počet osob?

V minulosti byly jasnou volbou vozy kategorie MPV. K těm nejrozšířenějším dodnes patří Ford Galaxy, Renault Espace, Volkswagen Sharan a Seat Alhambra. Po těchto vozech je sice poptávka i v dnešní době, ale dle statistik jsou pozvolna nahrazovány osobními verzemi dodávek.

Automobilky se vozů kategorie MPV nevzdaly ani v dnešní době crossoverů. Změnil se však jejich charakter. “Empévéčka” jsou luxusnější, stylovější a pohodlnější, čímž se poněkud změnil původní charakter. U nejnovějších generací navíc obvykle nelze vyjmout sedadla, jako tomu bylo u starších ročníků. Sedadla lze pouze sklopit a výsledný prostor je logicky výrazně menší oproti variantě, kdy se sedačka nechá v garáži. Pokud se vám to jeví jako zdánlivě nepodstatný problém, vězte, že pro mnoho lidí je to důvod k pořízení užitkového vozu. Například pro cyklisty, kteří chtějí kolo převážet ve složeném stavu přímo ve vozidle.

Zvýšený zájem o osobní verze užitkových vozů potvrzuje i známý pražský autobazar užitkových vozů Gruber. Podle prodejce jde o jasnou volbu pro každého, kdo vyžaduje spoustu vnitřního prostoru pro cestující a zavazadla. Značnou výhodou dodávky je variabilita, kdy lze sedačky odmontovat dle aktuální potřeby.

Bazar dodávek vyzdvihuje také velmi důležitý prvek v podobě šoupacích dveří. Ty jsou u nových modelů ze segmentu MPV spíše vzácností, zatímco u dodávek standardem. Tento typ dveří přijde vhod všude tam, kde jsou stísněné podmínky. Například na parkovištích obchodních domů a podobně. Zvýšený zájem umocňuje také skutečnost, že k řízení dodávky do 3,5 tuny není zapotřebí speciální řidičák.