Babí léto u Liptovského moře

Že jste ještě neslyšeli o Liptovském moři? Není slané, je na Slovensku a říká se tak vodní nádrži Liptovská Mara. Ideální místo, kde strávit pár dní nejen v pozdním létě.

Nízké Tatry jsou oblíbená destinace po celý rok. Každé období má své kouzlo a tak záleží jen na vás, čemu dáváte přednost. Na sníh a lyžování si budete muset ještě pár týdnů počkat, ale romantické procházky na sklonku léta si můžete užít už teď. Možností a zážitků, které tato oblast nabízí, je opravdu hodně a na své si přijde každý. Mohli byste tu strávit měsíc a stále by bylo co objevovat, ale vyplatí se najít si ubytování i třeba jen na prodloužený víkend. Alespoň budete mít důvod se vrátit.

 

Za vodou

Vodní nádrž Liptovská Mara nabízí nejen možnost koupání, ale můžete si zkusit i různé vodní sporty nebo si jen dát dobrou kávu na břehu a relaxovat při pohledu na vodu. Se svými 2700 ha je tato nádrž největší na Slovensku a její krásy můžete poznat nejen ze břehu, ale třeba i při vyhlídkové plavbě na lodi.

 

Do podzemí

V oblasti Demänovské doliny nemusíte trávit svůj čas jen na povrchu, ale vyrazit i pod zem do jeskyní. Jsou dostupné autem i autobusem, jen někde budete muset jít z parkoviště kousek pěšky. Nejznámější je Demänovská ĺadová jaskyňa, která je jednou z nejstarších v Evropě, první zmínky o ní se objevily již v roce 1672. Na prohlídku se nezapomeňte pořádně obléct, teplota se pohybuje kolem 0 stupňů. Nachází se cca 5 km od apartmánů v Jasné, můžete tak nechat auto stát a spojit příjemný výlet s návštěvou jeskyně. Největší a nejkrásnější je Demänovská jaskyňa Slobody, která vás uchvátí mohutnými prostory v pěti poschodích, kouzelnými jezírky, krápníky i vodopády. Za návštěvu stojí i Stanišovská jaskyňa, kde není zavedena elektrika a bez čelové baterky se neobejdete.

Kolo, turistika nebo lyže

Lyžařské trasy a sjezdovky střediska Jasná se na léto mění na cyklotrasy. Záleží tak jen na vás, kdy do Jasné přijedete a zda si chcete užít spíše zimní radovánky, kochat se výhledy při túře nebo se prošlápnout horskou krajinou v sedle kola. Den můžete zakončit dobrou večeří nebo s dětmi vyrazit do největšího aquaparku na Slovensku, který je v blízkosti.

Nízké Tatry jsou výbornou lokalitou pro dovolenou i prodloužený víkend. Můžete vyrazit sami a užít si ve dvou soukromí, nebo třeba s celou partou dospělých i dětí. Není problém si pronajmout celou chatu jen pro sebe a vyrážet na výlety každý den jinam. Demänovská dolina a její okolí vás okouzlí a pro mnohé návštěvníky se stala srdcovou záležitostí, proto se každý rok vrací. A vždy je co objevovat.