Bez pomoci se na Dakaru neobejdete

Je dobojováno. Příčky nejvyšší jsou obsazeny, vítězové si odváží ceny a ostatní jsou rádi, že dokončili snad nejnáročnější ročník rallye Dakar v historii. Tento závod by se nemohl zrealizovat bez vzájemné přátelské pomoci jednotlivých závodníků. Pomoc je na Dakaru téměř samozřejmostí, jak to vidí i například Martin Kolomý z Buggyra Racing.

Během dne dorazila do zázemí týmu TATRA Buggyra Racing početná skupina „kamazáků“ v čele s několikanásobným dakarským vítězem Vladimirem Čaginem. „Kluci mi přišli poděkovat za to, že jsem jim v páté etapě pomohl a vytáhl je z duny. Nevím, pro mě to nic zázračného nebylo a asi by to udělal každý. Ale bylo to pěkné gesto, které mě potěšilo. Od Nikolaeva jsme dokonce dostali modely Kamazů jako dárek,“ řekl překvapený Kolomý.

 

Bez pomoci to nejde

Bez vzájemné pomoci se závodníci neobejdou. Jednou pomůžeš ty, jindy pomáhají tobě. Situace, do kterých se závodníci během etap dostávají by se bez pomoci nedaly zvládnout. Možná právě proto nejen závodníci, ale i mnoho firem na Dakaru pomáhá. Jedním z nich je i Kärcher. Letošní ročník byl pro Kärcher již sedmým, kdy se rozhodli pomoct tím, co umí nejlépe, čištěním aut, tříkolek a motocyklů. Mít dobře vyčištěné auto a připravené na další etapu, je důležité. Mechanici často tráví údržbou a opravami celé noci mezi jednotlivými etapami a zaschlé bláto a prach jen zdržuje, a navíc se takto oprava dělá mnohem hůře.

I v letošním ročníku rallye Dakar postavil Kärcher na vybraných etapách – Pisco (Peru) a Chilecito (Argentina) – mycí stanice vybavené vysokotlakými čističi a vysavači pro vysávání mokrých a suchých nečistot prachu a špíny.

Není divu, že si závodníci tuto službu velmi oblíbili. V minulých letech bylo ve dvou čisticích centrech Kärcher podél trasy umyto okolo 1500 závodních a podpůrných vozidel. V roce 2018 to bylo okolo 2 000 vozů. Dlouhá cesta a obtížný terén ve vybraných etapách vyžadují, aby mycí technologie byla rychlá a efektivní. Technici často musí pracovat přes noc a mají jen pár hodin spánku, proto je rychlost při čištění důležitá.

„Jako přední společnost v oblasti čištění navrhujeme naše zařízení tak, aby efektivně fungovala i v těch nejdrsnějších podmínkách,“ říká Juan Cruz Dato, regionální prezident pro Jižní Ameriku Kärcher.

www.karcher.cz, www.svetcisteni.cz