Derniéra výstavy Nová tvář Barevných domků Hajnice

V úterý 7. června 2011 se v trutnovské Oranžové kavárně konala derniéra výstavy Nová tvář Barevných domků Hajnice.

 Všem návštěvníkům, kteří fotografie z dob minulých a těch ze současnosti měli možnost shlédnout, výstava dokázala, že změny, které byly v příspěvkové organizaci Barevné domky Hajnice nastartovány v devadesátých letech minulého století, přinesly a dodnes přinášejí své výsledky.

 

 

Nejen fotografie, ale i prostředí Oranžového domu a samotní spokojení  klienti dokazují, jak má vypadat sociální zařízení pro mentálně postižené v 21. století.  Součástí Oranžového domu, kde klienti žijí v samostatných bytech za podpory asistentů, je i Oranžová kavárna. Otevřená je pro veřejnost, klienti tu obsluhují a prodávají své sladké výrobky nazvané Pečené štěstí. Dezertům dávají i jména, pochutnat si tak můžete na Veselých koláčcích, Růženčině rolování nebo Tajemství tří sester… „Potkávají se tady dva světy. Veřejnost a lidé s hendikepem, a tak by to mělo být. Neměla by mezi nimi být žádná bariéra,“ řekla ředitelka Bc. Lenka (Alešová) Škarková.

Na setkání se novináři i trutnovská veřejnost mohli seznámit také s výtvarnicí Dagmar Krůžkovou, autorkou tzv. Barevňáků, vlastní měny Barevných domků Hajnice. „Jsou to mince z keramiky v různých barvách, které tvoří sami klienti,“ sdělila paní ředitelka. Na mincích je vyobrazený domek s cestou, jež symbolizuje cestu, kterou Barevné domky v rámci transformace ušly a ještě hodlají ujít, ale také životní cesty jednotlivých klientů, které by měl vést k jejich zapojení do běžného života. Veřejnost si bude moci Barevňáky zakoupit ve sbírce a podpořit tak život a rozvoj lidí s mentálním postižením.

 


Workshop barevných výrobků

Součástí derniéry byl i workshop, během něhož si účastníci společně mohli na vlastní kůži vyzkoušet vybrané terapie. Velký zájem byl o výrobu koberečků v tkalcovské dílně či o zhotovení předmětu z keramiky. Všichni se shodli na tom, že vytvořit dílko pomocí vlastní fantazie a rukou není vůbec jednoduché, ale báječně se u toho relaxuje.

Barevné domky Hajnice

Hajnice 46
544 66 Hajnice
tel: 499 393 812
www.barevnedomky.cz