Do přírody za poznáním i na lov

Zálib a koníčků, které jsou nějak spojené s přírodou, je stále dost a další a další přibývají. Potřebujeme si odpočinout od počítačů, strojů a umělého světla a tak si čím dál častěji hledáme možnost, jak trávit čas venku,v přírodě.

Myslivci a lovci tráví v přírodě mnoho času, ať už jen kvůli pozorování zvěře, nebo lovu. K tomu potřebují také dobré oblečení, s ohledem na počasí a roční období, a správnou výbavu. Dobrou mušku i pozorování zajistí puškohledy pro myslivce, které poskytnou čistý obraz a odolají zpětnému rázu zbraně. I když tento koníček není pro každého a jsou k němu potřeba i různé zkoušky, je relax v přírodě i třeba pozorování zvěře z posedu odpočinkovou záležitostí.

Nemusíte ale být přímo myslivcem nebo zaměstnancem lesní správy, abyste mohli pozorovat přírodu nebo zvěř v jejím přirozeném prostředí. Už i děti se na různých kroužcích vydávají na louky, do lesů nebo do hor pozorovat ptáky, vysokou zvěř nebo květiny a učit se o nich nové věci i přírodu poznávat a chránit. Pokud chcete pozorovat zvířata i v noci, je vhodné si vybrat noční vidění a pomoci si k lepšímu vidění technikou. Mnoho druhů se přes den schovává hluboko v lesích a objevují se až po setmění a tak bude opravdovým zážitkem čekat a pak mít možnost je pozorovat.

Příroda potřebuje čas a trpělivost, nečekejte, že vám vše ukáže hned. Sami myslivci mohou potvrdit, že čekají často dlouhé hodiny nebo navštěvují vybrané místo i několik dní po sobě, než uvidí to, co chtějí. Mějte tak trpělivost, ať už jste v lese nebo na horách. A vždy dávejte při číhání na zvěř pozor především na sebe a svou bezpečnost, neboť během vyčkávání se nemusíte soustředit na to, kam šlapete nebo si způsobit jiný úraz. Proto, zvlášť pokud vyrazíte do hor, je důležité nezapomenout pojistit se na hory a předejít tak možným rizikům nebo pozdějším problémům. Pak už vám nic nebrání užít si přírodu v celé její kráse.