Dovolenkové tipy, díky kterým nepřijdete na buben
lidí vzbuzuje radost, vzrušení a mír. Na dovolenou se každoročně těšíme, přivoláváme ji a její plánování patří k těm příjemnějším organizačním aktivitám. Dovolenková sezona ovšem kromě lidí dychtících po odpočinku tradičně láká i obchodníky a podnikatele, kteří se na turistech zcela logicky snaží vydělat. A přestože bez poptávky neexistuje ani nabídka, v některých případech dáváme peníze tam, kam bychom nemuseli. O co se konkrétně jedná a je nutné na dovolené šetřit, je-li většině lidí dopřána jen jednou za rok?
My jsme toho názoru, že dovolená není jen od toho, abychom si odpočinuli fyzicky, ale jejím hlavním cílem je i psychická pohoda, která při troše štěstí nějakou chvíli vydrží. Na dovolené bychom se tak neměli příliš stresovat, obávat se malicherností a na místě je většinou i menší ostražitost a uvolněná mysl. Na dovolené je jednoduše ten správný čas, kdy se vyplatí vypnout. To je ovšem pro většinu lidí v přímém rozporu s hlídáním rozpočtu a s šetřením, ke kterému jsme nezřídka nabádáni.
Ideální je proto zvolit zlatou střední cestu, tedy zbytečně nerozhazovat a zároveň neotáčet každou korunu několikrát v dlani. Jak ale dosáhnout potřebné úspory a i přes napjatý rozpočet mít možnost zažít dovolenou podle vašeho gusta? Celé kouzlo tkví v řádné přípravě ještě před počátkem dovolené.
Víte, kolik můžete utratit?
Přestože zní tato otázka velmi jednoduše, nezřídka se ukazuje, že hlavní příčinou finanční nerovnováhy po návratu z dovolené je fakt, že si lidé nedokážou určit, kolik mohou utratit. Pro většinu dovolenkářů je přitom odpověď na tuto otázku rozhodujícím faktorem, od kterého se odvíjí nejen délka pobytu, ale i způsob dopravy na místo, cílová destinace či služby, kterých budou v dané lokalitě využívat. Než tak začnete dovolenou plánovat, stanovte si maximální hranici, kterou jste ochotni za dovolenou utratit tak, abyste po návratu nestrádali a abyste během pobytu věčně nepřemýšleli, zda si můžete to či ono dovolit.
Pozor na marketingové triky
Máte-li jasno ve financích, přichází na řadu samotné plánování, které v dnešní době plné konkurence dává prostor podnikatelům využít geniálních marketingových triků. Naprosto brilantním příkladem jsou slevy a nabídky typu „all inclusive zdarma“, „děti do patnácti let za polovinu“ a vůbec nejčastějším lákadlem jsou last minute zájezdy. Jejich původ měl přitom chytrou myšlenku, ze které profitovaly obě strany, cestovní kanceláře i její klienti. V dnešní době jsou však last minute letní zájezdy inzerovány klidně i na začátku zimní sezony a celá pointa nákupu na poslední chvíli za cílem naplnit kapacity zájezdu postrádá smysl. Z „last minute“ se tak stala jen prázdná fráze, která má však ještě stále magickou moc. Při vybírání dovolené tak buďte maximálně ostražití a srovnávejte nabídky jednotlivých agentur online, než se k něčemu zavážete.
Na ubytování s rozvahou
Obecný názor v době, kdy sdílená ekonomika jen kvete a bydlení u soukromých osob zažívá naprostý boom, je ten, že hotely jsou drahé a levnější ubytování seženete zákonitě jen na ubytovacích portálech typu Airbnb. Právě zvyšující se poptávka po ubytování u soukromníků ovšem zapříčinila nárůst cen a tento vzorec tak již dávno neplatí. Stejně jako mají svou strategii profesionální ubytovací zařízení, podobně jsou na tom i ti, kteří provozují krátkodobý pronájem soukromě. Využívají možnosti zvýšit cenu s ohledem na délku termínu či na lokalitu a srovnáte-li podrobně tyto dvě protikladné možnosti ubytování, přijdete na to, že cena je mnohdy až bolestivě stejná. Pokud si tedy plánujete ubytování zarezervovat na vlastní pěst, nedělejte unáhlená rozhodnutí a prozkoumejte všechny možnosti v závislosti na vašich preferencích a požadavcích.
Půjčky na dovolenou
Jednou z možností, jak zafinancovat dovolenou, jsou bezesporu i půjčky a tuto možnost využívám čím dál více lidí. Půjček navíc v současnosti na trhu existuje hned několik druhů a díky technologickému pokroku není výjimkou, že máme peníze na účtu do druhého dne od zažádání. Ukazuje se taktéž, že se částky půjček na dovolenou pohybují spíše v nižších cifrách, a tak spoustu lidí nezřídka sáhne po tzv. mikro půjčkách. Ty ovšem spojuje jedna velká nevýhoda, a tou je poměrně vysoký úrok a nutnost splacení celé částky v krátkém časovém intervalu. Výhodnějším a efektivnějším řešením jsou půjčky na bázi kontokorentu. Tu nabízí například i mezinárodní banka Ferratum Bank, která ukončila poskytování klasických mikro půjček a nyní nabízí flexibilní finanční rezervu Ferratum Credit. Díky ní lze čerpat jednorázově či opakovaně až 80 000,- Kč. Peníze je možné vrátit kdykoli a je jen na vás, zda je splatíte najednou nebo v několika splátkách. O půjčku Ferratum Credit je možné zažádat jednoduše online a po schválení půjčky máte peníze na účtu do druhého dne.