Jak vybrat správné čerpadlo

V tomto článku se podíváme na hlavní zásady a kritéria napomáhající při výběru správného čerpadla. Tato strategie se liší od typu čerpané vody, způsoby dopravy a především způsobu nasávání nebo vytlačování. Čerpadlo ve své podstatě uděluje vodě pohybovou energii za pomocí pohonné jednotky.

 

Jakou vodu budete čerpat?

Ještě před tím, než se rozhodnete čerpadlo koupit, rozmyslete si, jakou vodu vlastně budete přepravovat. – jestli půjde o čistou užitkovou, pitnou, dešťovou nebo splaškovou vodu. Za předpokladu, že plánujete čerpat vodu z jiných než podzemních zdrojů, vždy se zaměřte na čerpadlo v závislosti na stupeň znečištění.

Pitná voda – dá se čerpat pomocí povrchových odstředivých čerpadel nebo ponorných čerpadel.

Čistá užitková voda – čerpání říční nebo dešťové vody nevyžaduje používání speciálně upraveného čerpadla, je však nutné zamezit vniknutí nečistot do oběhového systému a to sacím košem. Jedná se o velmi malou mřížku.

Splašková voda – při čerpání splašků používáme čerpadla litinová, nerezová. Někdy je nutné použít systém s řezacím zařízením.

 Výstřižek

Jak často budete čerpat

Při nákupu rozhoduje i informace zda chcete zařízení využívat k občasnému přečerpání nebo k trvalému použití v rodinném domku v nepřetržitém provozu. Pro nahodilé využití vám postačí plastikové čerpadlo, zatímco u nepřetržitého provozu sáhněte po nerezovém provedení.

 

Jak velké množství vody chcete čerpat?

Dalším důležitým ukazatelem je množství vody či průtok, který požadujete čerpat. Tento specifický údaj se značí písmenem Q a jednotky jsou litry za sekundu. Pro přesnější stanovení požadovaného průtoku hledíme na počet osob v domácnosti  spektrum využití vody. V případě, že využíváte bazén, saunu, myčku na nádobí a disponujete větším pozemkem, je pro vás hodnota Q rozhodující.

 

Jak použít čerpadlo bez elektřiny

Při absenci elektrického proudu máte celkem dvě možnosti, buď se rozhodnout pro čerpadlo s pohonem benzínovým nebo dieselovým motorem. Při menších nárocích na výkon postačí benzínový typ čerpadla, které dokáží dostat vodu z hloubky 8 metrů. 

 

Čerpadla nabízí k prodeji i tento portál http://www.topeni-koupelny.cz/.