Kelímek pro termickou analýzu: jaký si vybrat a proč

Nádobě, která se využívá při termické analýze, se říká kelímek pro termickou analýzu. Jedná se o speciální kelímky, do nichž se umístí požadovaný vzorek, a v němž je následně testován. Termická analýza využívá nejmodernější přístroje, které naměří teploty tání, teploty skelného přechodu, entalpie, krystalizace, tepelné kapacity, OIT, OOT, kinetiky reakcí a další veličiny.

 

Kde termickou analýzu provádět

Při provádění termické analýzy se využívají speciální přístroje, které vytvoří požadované podmínky měření pro testování vzorků. V případě, že se testují pevné látky a kapaliny, používá se dynamická metoda termické analýzy. Při té je vzorek zahříván či ochlazován, a zkoumají se jeho reakce na změny teplot. K úspěšnému a přesnému měření je potřeba speciální laboratoře a také již zmíněný kelímek pro termickou analýzu.

 

Nádoby pro termickou analýzu

Další nedílnou součástí zkoumání jsou nejenom kelímky pro termickou analýzu, ale také pánvičky pro termickou analýzu. Jedná se o speciální nádoby, do nichž je kladen zkoumaný vzorek. Při výběru vhodných kelímků je potřeba být velmi obezřetný. Důležité je totiž vybrat správnou velikost, objem i materiál ze kterého je kelímek vyroben. Při měření práškových vzorků je třeba zajistit co nejlepší styk vzorku se dnem kelímku, pro zajištění ideálního přenosu tepla. Dalším důležitým bodem správného výběru je materiál daného kelímku.

 

Jaký si vybrat

Mezi kvalitní a prověřené dodavatele kelímků pro termickou analýzu patří například tyto značky: TA Instruments, Mettler – Toledo, Netzsch, Perkin Elmer, Linseis, Seiko, Setaram a Shimadzu. Tyto kelímky jsou pravidelně testovány a podrobovány testům, které zajišťují, že při provádění termické analýzy nedojde k žádným komplikacím.

Pokud se chystáte věnovat se termické analýze, přejeme vám mnoho úspěchů. S použitím profesionálních přístrojů to bude hračka.