Kontaktní čočky – kompromis mezi zdravím a elegancí

Diagnostikoval vám váš lékař oční vadu, která si žádá korekci v podobě nošení silných dioptrických brýlí? Nedokážete si sebe sama představit s brýlemi na nose? Je pravda, že ne každé z nás musí brýle slušet a to i když si vyberete elegantní obroučky.

Nic však není ztraceno – brýle se dají spolehlivě nahradit kontaktními čočkami, které váš vzhled nijak nezmění. Právě naopak – kontaktní čočky jej mohou dokonce ještě vylepšit, protože v současné době je na trhu k dostání celá řada čoček, které dokáží pozměnit barvu vašich očí a jejich celkový vzhled. Pokud se nebojíte trochu odvážnějšího outfitu a ráda své okolí překvapujete něčím novým, můžete si také vybrat některé z tzv. „crazy čoček“, které vašim očím dodají netradiční vzhled – například mimozemšťana, nebo upíra.

Kontaktní čočky však nejsou jen o vzhledu a stylu, ale jsou především o nápravě vašich nemocných očí. Čočky dokáží posloužit jako účinná zdravotní pomůcka při léčbě krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu a celé řady dalších onemocnění. Je proto nezbytné navštívit zkušeného optometristu, neboli odborníka na kontaktní čočky, který vám poradí, který typ čoček je pro vás nejvhodnější. Při výběru kontaktních čoček je vhodné si napřed položit několik otázek – například zda čočky budete nosit nepřetržitě, tj. 24 hodin denně i při spánku, nebo zda je budete na noc odkládat, anebo zda je budete nosit například při sportu. Trh totiž nabízí jednodenní, čtrnácti denní, měsíční, nebo dokonce i tří měsíční kontaktní čočky. Je třeba si však uvědomit, že nosit čočky vyžaduje také jistou dávku zodpovědnosti – čočky musíte pravidelně čistit a pečovat o ně, protože nečistoty, které se totiž na čočce usazují, mohou způsobit například zánět spojivek, nebo jiné nepříjemné komplikace.

Doporučit vám můžeme například čočky z řady Air Optix Aqua, které nabízejí vysoké procento smáčivosti, což znamená, že vašim očím dodávají dostatečnou hydrataci. Proto při nošení Air Optix Aqua nezažijete nepříjemný pocit suchých, očí, což bývá v případě nošení méně kvalitních čoček běžné. Dalším oblíbeným typem čoček jsou také silikon-hydrogelové kontaktní čočky Biofinity, které zajišťují maximální propustnost pro kyslík, což je další faktor, který výrazně přispívá k pohodlnému nošení a zdravému vzhledu očí. Biofinity patří mezi typy čoček, u kterých si nebudete uvědomovat, že je vůbec nosíte.To, co jsme si dnes zde řekli, je však pouhý zlomek toho, na co je třeba si při výběru čoček dávat pozor. Správný výběr čoček je podmíněn ještě celou řadou dalších faktorů, které je třeba konzultovat se specialistou. Pokud tedy nepatříte mezi příznivkyně brýlí, mohou být pro vás kontaktní čočky ideální volbou.