Kupujete byt? Ani novostavby nejsou bez vad, obezřetnost je na místě

Nebezpečí skrytých vad se netýká jen starších nemovitostí. Ze zkušenosti realitních odborníků se nevyhýbají ani novostavbám. Zcela běžně se tak můžete setkat s nekvalitními materiály, překročenými normami, poškozenými povrchy, vadnými elektroinstalacemi či hydroizolací a nekvalitní realizací stavby. Pro laika je těžké ohlídat vše a vyhnout se tak vadám, jejichž dodatečné odstranění může stát nemalé náklady.

Pokud kupující není povoláním stavař či architekt a nevyniká k tomu právními znalostmi, koupě nemovitosti pro něj skýtá četná úskalí. Během předkupní fáze je potřeba důkladně prověřit skutečný právní a technický stav nemovitosti a nekupovat zajíce v pytli. Pozdější rozčarovaní z vad, které nebyly při nákupu zjevné, bohužel není výjimkou, ale běžnou praxí, která kazí sen o vlastním bydlení. V řadě případů se s odstraněním vad pojí i dodatečné nemalé náklady. A nejedná se bohužel o jednotky případů. Podle profesionálních znalců nemovitostí jen velmi málo realit projde při prodeji řádnou prověrkou. Na to později nejvíce doplatí samotní kupující.

 

Nejhorší skryté vady

Nejzávažnější skryté vady prodávaných nemovitostí se nejčastěji týkají statiky, hydroizolace, střechy či jiné vnější konstrukce, elektroinstalace a akustiky. „Pochybení v prvních třech zmíněných oblastech mohou dokonce ohrozit bezpečnost a zdraví těch, kdo nemovitost obývají. Dodatečné opravy vadné statiky, hydroizolace či střechy zároveň patří k těm nejnákladnějším., protože je nutné zaplatit projektanty, oborové znalce a zapojit těžkou techniku. Prohlídku vybrané nemovitosti proto nikdy neberte na lehkou váhu a nepovažujte ji za nutnou formalitu předcházející samotnému nákupu,“ říká Matěj Kunc, spolumajitel internetové realitní služby Bydlimesnadno.cz, která vznikla jako protipól k zavedené praxi realitních kanceláří. Na prvním místě upřednostňuje zájem kupujícího, nikoli nabídky realitních kanceláří.

 

Vsaďte na zkušené realitní profesionály

Zkušeným profesionálem je realitní odborník, který nefunguje pouze jako makléř zastupující obchodní zájmy realitní kanceláře. V zájmu plynulosti celé transakce bývá v zájmu makléře spíše eliminovat všechny potenciální zádrhele, které brání rychlému uzavření kupní smlouvy. Může se proto stát, že z jeho strany nebudete na možné problémy vůbec upozorněni, ať už úmyslně či neúmyslně. „Z vlastní zkušenosti doporučujeme přizvat si na prohlídku oborového znalce a konzultovat také právníka. Celý proces posouzení skutečného stavu nemovitosti je nesmírně časově náročný a vyžaduje odborné technickoprávní znalosti, jež většina kupujících přirozeně nemá. Zkušenosti jsou také třeba během jednání o ceně a posuzování, zda je kupní cena odpovídající vzhledem k okolnostem, stavu objektu a situaci na realitním trhu,“ vysvětluje Matěj Kunc z Bydlimesnadno.cz.

Realitní služba Bydlimesnadno.cz se zabývá širokým spektrem služeb v oblasti vyhledání, nákupu i financování nemovitostí. „Kromě samotné inspekce nabízíme v předkupní fázi i poradenství a služby v oblasti vyhledání vhodné nemovitosti a posouzení ceny a celé investice s ohledem na její návratnost a zhodnocení do budoucna,“ doplňuje Kunc.