Nechcete klasickou zárubeň? Pořiďte si skrytou!

Jaké zárubně vybrat radí portál Odverich.cz

Dveře by nebyly kompletní bez dveřních zárubní. Jaké jsou jejich typy a co je aktuálním trendem? Odpoví následující článek.

 

Klasické obložkové zárubně

Obložková zárubeň kopíruje v prostoru dveří stěnu, na kterou je umístěna. Samotné obložky jsou pak spojeny ve svých rozích, existují však i odlišné typy spojení, ty ale nejsou tak časté.

Obložkové zárubně mohou být buď oblé, nebo ostré. Ty oblé jsou méně náchylné na běžné mechanické poškození. Funkčností se ale neliší, nezáleží tedy na tom, kterou zvolíte. Důležité však je, aby k nim seděla hrana vašich dveří. Pokud je hrana ostrá, zvolte ostrou zárubeň a naopak.

Pokud by vám nestačila oblá hrana, můžete si vybrat speciální – s oblým ostěním. Rozdíl mezi klasickou oblou zárubní a touto spočívá pouze v ještě oblejším vzhledu.

Povrch zárubní je možné vybrat stejný, jako je ten dveřní. Zárubně můžete barevně sladit také se zdí, nábytkem nebo podlahou. Pokud se ale nebojíte trochu experimentovat, můžete naopak zvolit úplně jiný dekor, který vytvoří unikátní kontrast.

m2

Klasickou zárubeň nahrazuje skrytá

Jestliže vás klasická zárubeň nezaujala, nevěště hlavu. Výrobci dveří myslí i na vás, a tak přišli s aktuálně velmi populárními skrytými zárubněmi. Na rozdíl od klasických dřevěných zárubní jsou ve zdi umístěny speciální hliníkové profily, které jsou minimálně viditelné.

Stoprocentní skrytí zárubní docílíte využitím klasické tapety či pohledové omítky. Zároveň si ověřte, že používáte materiál té nejvyšší kvality, neboť by se vám při běžném používání mohlo stát, že vám omítka začne padat na hlavu.