Nezapomeňte včas přezout na zimní pneumatiky

Stejně jako jsme zvyklí na pravidelné střídání letního a zimního slunovratu nebo jarní a podzimní rovnodennosti, poklesne-li průměrná denní teplota pod 7 °C, přichází každoroční čas rituální výměny letních pneumatik za zimní.

„Měkčí gumy a speciální profily zimních pneumatik totiž zaručují lepší přilnavost k vozovce za všech podmínek Abyste se vyhnuli přeplněným pneuservisům, je rozumné vyřešit přezutí zimních pneumatik již v první polovině října. Noční teploty již někdy mohou klesat pod nulu a pro letní pneumatiky by mohlo být již příliš chladno,“ radí Petra Polanská, manažerka internetového obchodu www.vivapneu.cz.

 

Povinné používání zimních pneumatik

Zimní pneumatiky jsou na některých silnicích v  České republice od 1. listopadu do 31. března ze zákona povinné a přezutím tedy budete nejen chránit zdraví své i ostatních účastníků dopravního provozu, ale jednoznačně ušetříte i na pokutách. Zimní výbava je povinná konkrétně na velké části dálnice D1, ale také na mnoha dalších úsecích, převážně ve vyšších polohách. Všichni řidiči by proto měli dát svému vozu zimní obutí včas. Pro příští roky se navíc jedná o návrhu, který prosazuje povinné zimní pneumatiky nejen na určených úsecích, ale na celém území České republiky stejně jako je to u některých našich sousedů.
Při přechodu na zimní pneumatiky stojí řidič před otázkou, zda měnit celé kolo nebo přezouvat pouze gumy. Jistě se vyplatí mít kvalitní sadu kol i s disky a vyhnout se tak případnému poškození pneumatik při výměně. Pneumatiky s ráfky se také lépe skladují.
I když máte dvě sady kol, musíte zvolit, zda budete kola dvakrát do roka měnit sami a skladovat druhou sadu ve své garáži nebo se obrátíte na odborníky. Dobrý pneuservis nabízí za rozumné peníze celoroční uskladnění druhé sady vašich kol a při každé výměně vám vše důkladně zkontrolují a seřídí. I když se rozhodnete vyměňovat kola sami ve své garáži, doporučujeme pravidelně navštěvovat odborníky, kteří bezpečnost vašich kol prověří.
„Když staré zimní pneumatiky dosluhují a váš vůz potřebuje zcela nové obutí, je dobré pořizovat originální a kvalitní značkové zboží testované autoklubem ADAC, pneumatiky oficiálně dovezené do ČR s plnou zárukou, garancí kvality a původu. Důvěryhodné testy také naznačí, které zboží je prověřené a kterému byste se měli raději vyhnout,“ nabádá k opatrnosti Petra Polanská z Vivapneu.cz.

Levné zimní pneumatiky naleznete v e-shopu www.vivapneu.cz.