Pokud trávíte většinu dne v práci, raději si pořiďte místo psa kočku

I když se nedá dopředu přesně odhadnout, jaký bude mít pes v dospělosti povahu a jaké situace bude schopen zvládat, jestliže jste celý den v práci a nemáte možnost se pejskovi příliš věnovat, raději začněte uvažovat o kočce. Ta je totiž mnohem nezávislejší.

 

Kdy si psa rozhodně nepořizovat

Možná teď namítáte, že kočka není pes a vy toužíte po někom, kdo bude věrný a bude vás mít za všech okolností rád. Pravdou však je, že kočka se, co se týká lásky, psovi hravě vyrovná a navíc se s vaší nepřítomností doma vyrovná mnohem snáze. Dlouhá samota je totiž pro psy nepřirozená a časem se může vyvinout až do separační úzkosti. V této fázi pes velmi trpí a chová se nepředvídatelně.

Není nic neobvyklého, když začne ničit vybavení domu a snaží se skrze okno nebo dveře dostat ven a najít svého páníčka. Osamělý pes také může celou vaši pracovní dobu proštěkat či nekontrolovaně výt. To se nemusí líbit sousedům.

Zoufalí majitelé se tak často uchylují k drastickým opatřením, jako jsou obojky proti štěkání. Psovi tak ale vůbec nepomůžete. Naopak celou situaci ještě zhoršíte. Existují sice jednotlivci, kteří dlouhý pobyt sami doma zvládnou, vůbec to však neplatí o větších plemenech, která mají mnoho energie a inklinují ke sportům či dlouhému běhání.

 

Proč raději kočku?

Kočky mají největší výhodu v tom, že nepřítomnost člověka je vůbec nestresuje. Pokud mají přístup ke krmivu pro kočky, k pitné vodě a v domácnosti se najdou také hračky pro kočky, vystačí si zcela samy. Navíc se velmi rychle naučí, že pokud člověk není doma, nic zábavného je tu nečeká. Proto také většinu vaší pracovní doby prospí. Probouzí se obvykle až po vašem příchodu domů. Kočky jsou navíc také individualisti. Kromě pravidelné hry a mazlení vám dají velký osobní prostor. Kolikrát jim stačí člověka pozorovat z vyvýšených míst nebo z kočičího pelíšku.