Proč pravidelně kontrolovat klíče od auta

Každý den máme klíče od auta v ruce, ale opravdu se na ně podívat a zkontrolovat je nás napadne málokdy. Přitom pravidelnou kontrolou můžeme předejít zbytečným problémům a vyhnout se zdlouhavým opravám.

 

Drobnost není drobná

Právě autoklíče patří mezi věci, kterých si moc nevšímáme a a teprve až když nefungují, jak mají, věnujeme jim pozornost. To však může být pozdě a přiděláme si starosti, kterým se dalo vyhnout. Jednou za čas se vyplatí se na klíče podívat zblízka, zda je vše v pořádku na planžetě i plastové krytce. I malá prasklina nebo nalomení plastového krytu může totiž už za pár dní způsobit problém s odemčením nebo nastartováním auta. Klíče od auta sice bývají celkem odolné a vydrží i hrubější zacházení, ale rozbít se dají. Při testování je výrobci hází z okna zkouší vyprat v pračce a přejet autem, nejsou však nerozbitné. Nejčastější závada je nalomení nebo odlomení kusu plastového krytu klíče, což považujeme spíše za vadu z pohledu estetického. To je však chybná úvaha, protože při dalším používání, zvlášť pokud máme vystřelovací klíč, může dojít k tvorbě dalších prasklin nebo odlamování dalších kusů krytu. Klíč pak nedrží tam, kde má nebo nejde schovat zpět či naopak vystřelit ven a nedá se tak používat pro odemčení ani nastartování auta.

 

Skryté funkce

K výměně krytu autoklíče není potřeba žádné složité zařizování, musíme jen znát značku, typ a rok výroby svého auta. Různé modely se totiž liší i v rámci jedné automobilky a je proto důležité vybrat ten správný klíč pro konkrétní vůz. V plastovém krytu jsou u moderních aut často důležité doplňky, jako jsou čip s kódy pro odblokování imobilizéru nebo dálkové ovládání centrálního zamykání. I drobná vada tak může být mnohem rozsáhlejší, než se na první pohled zdá, dovnitř plastového krytu nevidíme a nedokážeme posoudit, jak velké poškození je. Urgentně musíme řešit opravu v případě, že se planžeta klíče vylamuje z plastového krytu nebo došlo k jejímu nalomení.

Pravidelná kontrola klíčů od auta pomůže k tomu, aby vše fungovalo tak, jak má a jak jsme zvyklí, a nedošlo k nepříjemnému překvapení. Jendou za čas si tak najděte chvilku a prohlédněte své autoklíče.