Rozkládací postele nejen pro malé byty

Rozkládací postel je ideálním řešením pro spaní a sezení tam, kde je velmi málo prostoru. V malé domácnosti vyřeší problém, kdy skloubení funkce postele a sedačky do jednoho je z prostorových důvodů nutností. Velmi žádaným bonusem u vybraných typů rozkládacích lůžek jsou navíc i úložné prostory ve formě zásuvek, které maximálně využívají plochu pod sedačkou. Rozkládací postele mohou nabídnout také spaní pro případné hosty nebo jsou vhodným řešením i do dětských pokojů. V neposlední řadě najdou využití rovněž na vaší chatě či chalupě.

Pokud je taková postel chytře řešená, může se stát nejen ozdobou a stylovým doplňkem v místnosti, ale zároveň i místem pro komfortní spánek a relaxaci. Především pak u ležení je důležité, aby postel poskytovala dobrou kvalitu lehací plochy a oporu pro záda. Všichni známe rozkládací sedačky, kde se sice dobře sedí, ale spaní na nich bývá nepohodlné. Takováto sedačka je pak spíše vhodná na pouhé občasné přespání. Na druhou stranu – proč by se ale u nás nemohl i host dobře vyspat.

Skloubit do jednoho náročné požadavky na kvalitní sedací i lehací funkci není vždy úplně snadné, ale naštěstí najdeme postele, kde se podařilo. Základem je kvalitní funkčnost celého lůžka. Rozkládací postel se skládá celkem ze dvou částí: samostatný rám umožňuje rozložení lůžka na požadovaný rozměr, “šikovná“ matrace pak ve složeném stavu nabízí anatomicky optimální sezení včetně pohodlného opření. Po rozložení je matrace dokonale rovná, bez mezer, a poskytuje příjemné ležení i spánek.

Matrace může být jednoduchá – např. pro příležitostné usínání, nebo si můžete pořídit i matraci určenou pro trvalé spaní. Nejvhodnějším materiálem pro tento typ matrací je kvalitní PUR pěna. Pokud si chcete dopřát opravdové pohodlí, můžete zvolit i do rozkládací postele matraci, jež má na povrchu tzv. línou (paměťovou) pěnu. Paměťová pěna reaguje na teplotu a zatížení, takže se přesně přizpůsobí tvaru těla a podepře ho rovnoměrně rozloženým tlakem.

Pro mnohé z nás je mimo funkčnosti důležitým parametrem také celkový vzhled nábytku. K estetickému dojmu zde přispívá velký výběr různobarevných čalounění, kterými lze podtrhnout celkový design sedačky. Nabízí se samozřejmě také varianta klasického „matracového“ potahu s lepší prodyšností a odvodem vlhkosti. Velmi praktická je ale také kombinace obojího, kdy je pohledová část složené matrace očalouněna, a druhá strana potom potažena příjemnou látkou pro váš spánek.

Samotné rámy lůžka jsou pak na výběr v mnoha barevných provedeních, takže si můžete zvolit vhodnou kombinaci do daného prostoru. A to, i pokud se místo masivu rozhodnete pro rám v cenově příznivějším provedení laminu (imitace dřeva). Také zde jsou volitelným parametrem oblé rohy lůžka, což je velmi praktické zejména v menších prostorech, kde dochází často ke kontaktu s hranami nábytku.

Nejčastější rozměr tradičního dvojlůžka je 180 x 200 cm. Tak velkou plochou disponuje i lůžko rozkládací, které ale oproti klasické posteli můžete během pár sekund přeměnit v sedačku zabírající poloviční prostor. V nabídce jsou i užší lůžka – 160 nebo 140 cm. Lze také pořídit i rozkládací křeslo s lehací plochou 80 x 200 cm. To vše záleží na tom, pro jaký účel si lůžko pořizujete a kolik bude prostoru na jeho roztažení.

Ukázka rozkládání lůžka Trio