Tvrdá, nebo měkká matrace?

Probouzíte se jako rozlámaní? Možná nocujete na nevhodné matraci! Při výběru spolu s jejími rozměry a materiálem proto myslete i na její tvrdost!

Každou matraci, obzvláště rozhodnete-li se pro nákup na e-shopu, většinou doprovází informace týkající se jejího rozměru, materiálu a stupně tvrdosti. Tvrdost (tuhost) matrace se označuje písmeny T, popřípadě H (z anglického hardness), a udává tzv. objemovou hmotnost pěny (či jiného materiálu, z něhož je matrace vyrobena). Každý výrobce ale vychází z jiné stupnostní škály, proto před koupí vždy vycházejte z tabulky tvrdostí, kterou renomovaní výrobci mívají k dispozici na svých stránkách.

 

Tvrdost matrace versus naše váha

Tvrdost matrace volíme s přihlédnutím k naší hmotnosti. Obecně se dá říci, že čím těžší jsme, tím tvrdší matraci bychom měli používat. To však neplatí pro matrace do postýlky, které by měly být spíše tvrdší než měkčí.

 

Dětské a měkké matrace

Na trhu se většinou setkáme s matracemi pěti tvrdostí. Dětské matrace (ne pro kojence!), ale i matrace pro jedince s nízkou váhou se označují tvrdostí 1 (T1, H1), a jsou určeny dětem a jedincům s hmotností do 60 kg. Označení T2 (či H2) označuje měkkou matraci vhodnou pro maximálně osmdesátikilogramového uživatele.

 

Zaměřeno na tvrdé matrace

Vážíte-li mezi 80 a 110 kilogramy, měli byste vybírat v segmentu matrací středně tvrdých (T3 ,H3). Ještě těžím jedincům lze doporučit matraci tvrdou T4 (H4), popřípadě extra tvrdou T5 (H5).

 

Jakou tvrdost u manželské postele?

Dilematem často bývá volba tuhosti matrace do manželské postele. Je vhodné zvolit jednu velkou matraci, či dvě matrace rozdílné tuhosti? Obě mají své přednosti i nedostatky. Nevýhodou dvou matrací je například ne zrovna pohodlný žlábek mezi nimi. Tento problém ale vyřešíte speciální podložkou na matrace (tzv. topper), který prohlubeň vyrovná. Pokud je mezi partnery velký váhový rozdíl, rozhodně doporučujeme dvě rozdílně tuhé matrace. Řešením ovšem může být také matrace partnerská s rozdílnými tuhostmi ložních prostor.

 

Jaký materiál?

Dalším parametrem výběru matrace je materiál, z něhož je vyrobena. Na trhu se setkáme s matracemi latexovými, lamelovými, sendvičovými i antibakteriálními. Velké oblibě ze strany uživatelé se těší pružinové matrace stejně jako matrace pěnové, ať již z PUR, HR, BIO či líné pěny.

 

Nechte si vyrobit matraci na míru

Pokud jste si pořídili postel atypických rozměrů, zaměřte svou pozornost na matrace na míru. Matraci jakýchkoliv rozměrů vám vyrobí například firma Ostaš CZ. Spokojíte-li se navíc s matrací menší než 90 × 200 cm, nevyjde vás výroba matrace na míru o jedinou korunu na víc!