Vánoce bez stresu? Jde to, ale není radno otálet!

Vánoční svátky jsou za dveřmi a s nimi pomalu začíná i každoroční sváteční šílenství, které se méně či více dotýká každého z nás. Nakoupit dárky, upéct, uklidit. To je jen zlomek z toho, co si každá rodina před svátky píše na pomyslný seznam. A to je také jeden z hlavních důvodů, proč Vánoce a hlavně období před nimi není tak mírumilovné a klidné, jak bychom si přáli. Existuje ovšem pár rad, které nám pomohou následující týdny v klidu přežít.

 

Vánoční harmonogram je nutností

Víme-li, bez čeho se na Vánoce neobejdeme a co vše musíme zařídit, není nic jednoduššího než si vytvořit časovou osu. Ta nám pomůže zorientovat se v tom, kolik času nám všechno zabere a kdy musíme s každou činností začít. Obecně však platí zlaté pravidlo, že není vhodné předvánoční přípravy odkládat a začít s nimi už během listopadu. To platí zejména pro nákup dárků a pečení některých druhů cukroví.

 

Vánoční nákupy

Vánočním nákupům každoročně předchází vymýšlení dárků, kterými chceme své blízké obdarovat. Pro tento účel doporučujeme navštívit například internetové srovnávače zboží, které nás mohou v mnohém inspirovat. Samostatnou kapitolou jsou poté dárky pro děti, které vždy začínají diskuzí o tom, kolik dárků a v jaké hodnotě dětem pořídit. A přestože je toto záležitostí každého rodiče a jeho výchovy a taktéž věku dítěte, existuje několik obecných pravidel. Dětem bychom vždy měli pořídit to, co si můžeme dovolit. Nemá smysl překračovat svůj rozpočet a dostávat se tak do finančních potíží jen kvůli tomu, že jsou zrovna Vánoce. Co se povahy dárků týče, zde by měly převažovat dárky poučné či kreativní, které nabízí přidanou hodnotu. Velký výběr nalezneme například na webu kreativni-hracky.com, kde jsou v nabídce hračky pro chlapce i děvčata všech věkových kategorií. Oblíbená je například silikonová modelína Think Doh nebo stavebnice Plus Plus. Samotný nákup je dobré realizovat již v průběhu listopadu, a to nejen z toho důvodu, abychom předešli pravému předvánočnímu šílenství, ale svou roli zde hrají i peníze.

 

Pečení cukroví

Každý druh cukroví má svůj čas a aby všechny druhy, které se o Vánocích na slavnostní tabuli objeví, byly dokonalé, je nutné dodržet určitý pečící harmonogram. Zhruba tři neděle před Štědrým dnem se začínají péct zázvorky, perníčky, vanilkové rohlíčky, medvědí tlapky a kokosové cukroví. Dva týdny před Vánocemi se peče cukroví ze světlého a tmavého lineckého těsta a týden před svátky je doba marokánek, cukroví z bílkových těst a nepečeného cukroví. V tuto dobu se také vyrábí polevy, kterými cukroví zdobíme.

 

Předvánoční úklid

Předvánočně naklizený byt je vizitkou každé hospodyňky. Přesto se jedná o poměrně nelogické pravidlo. Vždyť právě o Vánocích se vaří od rána do večera, chodí se neustále ven a zase dovnitř a doma se vystřídá několik návštěv, které se opakovaně zaslouží o to, aby veškerý pořádek vzal za své. Proto radíme si s vánočním úklidem nelámat hlavu. Technicky vzato totiž ani není možné, aby vše vydrželo naklizené déle než do Štědrého dne. A pokud přece jen někdo trvá na tom, že vše musí být dokonalé, není na škodu v tomto čase využít služeb profesionálních hospodyň či uklízecích firem. Ty se o všechno postarají za nás a nám tak zbyde dostatek času na trávení chvil s rodinou, na přípravu dekorace a dalších vánočních nezbytností.

 

Svátky klidu a míru

Tak jsou Vánoce nazývány, a přesto na to většina lidí každý rok zvládne zapomenout. Tento rok to ale zkusme. Ucítíme-li, že nám svátky přerůstají přes hlavu, zkusme si vzpomenout, o čem že ty Vánoce vlastně jsou. Konec konců je totiž jedno, kolik druhů cukroví budeme mít nebo jestli někde bude prach. Vánoce jsou totiž o tom, aby byla rodina pospolu a pokud možno se veškeré stresy na chvíli odsunuly stranou.