Venkovní osvětlení – posviťte si na cestu!

Každá zahrada by měla mít samozřejmě spoustu záhonků, ovocných stromků, nějaký ten chodníček, třeba i fontánku a samozřejmě i nepostradatelného trpaslíka. Ale jak zařídit, abyste o tyto věci večer nezakopávali a zároveň vaši zahradu mohli obdivovat i sousedé? Jednoduše – pořiďte si kvalitní venkovní osvětlení.

 

Proč si pořídit venkovní osvětlení?

Nejenom zahrady, ale i spousta dalšího exteriéru vyžaduje osvětlení – jako například fasády rodinných domků, balkony, terasy, příjezdové cesty, bazény či venkovní posezení. Pokud nastavíte osvětlení správně, může mít i designový smysl, jelikož dokáže přesně osvítit například celý chodník, což působí luxusně a příjemně po celý den. Důležitý je ale také výběr toho správného venkovního osvětlení.

 

Jaký druh svítidla vybrat?

  • Nástěnná či závěsná svítidla – skvělá volba, pokud chcete nasvítit zimní zahradu, pergolu či vchodové dveře. V tom posledním případě rozhodně doporučujeme pořídit si osvětlení s pohybovým čidlem. Případný zloděj se lekne a uteče a zároveň když chcete zaparkovat auto na příjezdovou cestu, nemusíte z něj vystupovat a světlo se rozsvítí samo.
  • Solární svítidla – pokud chcete ušetřit, určitě vsaďte na solární typ venkovního osvětlení. V tomto případě totiž nemusíte „tahat“ žádné kabely či řešit jiné napájení. Bohatě stačí denní „příliv“ slunečního světla, které se postará, aby bylo místo usazení efektivně osvíceno v případě, že padne tma.

 

Jak je důležitá intenzita světla?

Nemůžete dát do každého prostoru stejně silné světlo – to je jasné. Například k osvětlení vchodových dveří či příjezdové cesty k vašemu domu bohatě postačí osvětlení s nižším výkonem do 40W . V opačném případě, kdy potřebujete osvítit větší plochy, jako například zahradu, venkovní terasu, pergolu, okolí bazénu či venkovní posezení, byste měli zvolit vyšší výkon zdroje osvětlení – a to nad 40W.