Vybavení na fotbal: Jak vybrat kopačky a brankářské rukavice?

Mnozí z vás se jistě těší, až se venku oteplí a budou moci vyrazit s přáteli či klubovými kolegy hrát fotbal. Právě nyní je ideální čas na pořízení nového fotbalového vybavení. Asi nejvíce starostí mají gólmani, protože nutně potřebují kromě kopaček také kvalitní brankářské rukavice. Jak na jejich výběr?

 

Brankářské rukavice je dobré mít ve více párech

Ti z vás, kteří hrají fotbal na amatérské, případně dokonce profesionální úrovni, dobře vědí, že schopnost chytání míče v brance do značné míry ovlivňuje počasí, které při hře venku panuje. Je potřeba zvolit jiné brankářské rukavice, když je venku sucho, jiné pak během deštivého a vlhkého dne.

Brankářské rukavice se tedy dají rozlišovat na ty, jež jsou určené do sucha a mokra. Varianty pro sušší počasí mají tvrdší pěnu, v dešti se naopak vyplatí vzít si na ruce brankářské rukavice s měkčí pěnou a většími póry. Dokážou totiž lépe absorbovat vodní kapky, míč pak z rukavic zbytečně nevyskakuje.

U špičkového vybavení pro fotbalisty se používají moderní materiály. Příkladem budiž brankářské rukavice BU1. Produkty české značky se kromě jiného vyrábějí z latexu. Jsou mimořádně odolné vůči oděru, takže mohou brankářům plnohodnotně sloužit po delší dobu nežli modely z tradičních materiálů. Kromě toho mají efektivně vyřešenou oblast kolem švů, takže jsou velmi kompaktní bez hrubých spojů, což výrazně usnadňuje chytání míče do rukou.

 

Kopačky

Základní výbavou každého fotbalisty jsou samozřejmě především kopačky. Při jejich nákupu je třeba se řídit obdobnými pravidly jako ve chvíli, kdy si pořizujete klasickou obuv. Musejí perfektně sednout vašim chodidlům tak, aby příliš netěsnily a zároveň z nich chodidla nemohla snadno vyklouznout, což by při sportu rychle mohlo vést k poměrně závažným zraněním. I v případě kopaček si všímejte materiálů a špuntů, také zde záleží na tom, do jakého počasí a pro jaký terén jsou určené.