Výlet ve dvou – vyberte si stan pro maximální radost

Kempování, výpravy do přírody a noci strávené pod stanem jsou opět populární. Zvlášť v létě vyráží stále více lidí do kempů, na vodu nebo puťák a dávají přednost stanu před luxusními pensiony a hotely. Není se co divit, kouzlo romantiky i netradičních zážitků stále láká. Důležité pro pohodlí a klidnou noc je vybrat si správný stan.

Nejoblíbenější velikostí stanů je ten pro dva. Obecně kromě klasických áčkových stanů narazíte v kempech také na tvar iglú nebo nízké tunely. Každý typ má své výhody a nevýhody a záleží spíše na vás, co preferujete a také na tom, jak často, k čemu a kde se chystáte stan využívat. Jedním ze základních kritérií je velikost a váha složeného stanu. Standardně jsou stany pro dva těžší než pro jednoho, ale také samozřejmě nabídnou více prostoru.

Prostor uvnitř stanu je také důležitým prvkem pro výběr toho správného. Při pobytu na jednom místě více dní, třeba v kempu, uvítáte více prostoru a předsíňku, do které si můžete dát své věci a prostor určený ke spaní plně využít pro své pohodlí. Naopak na krátké výlety, kdy stan ráno sbalíte a večer na jiném místě opět rozbalíte, jsou vhodné stany s jednoduchou konstrukcí a rychlou stavbou. To oceníte zvláště v bouřce nebo dešti. Ideální tak jsou dvouplášťové tunelové stany, kdy postavíte nejdříve vrchní tropiko a ložnici a vše statní až pod ním a jste tedy v suchu. Nevýhodou tunelového typu konstrukce je ale nízká výška a menší prostor. Iglú je prostornější a může nabídnout i prostor pro zavazadla, jeho stavba ve větru nebo dešti ale může být nepohodlná.

Pro milovníky prostoru a zároveň klasicky je dobrým řešením tradiční áčko, které je postavené doslova za chvilku, je stabilní a zároveň lehký. Stan pro dva mohou bez problémů obývat dva lidé, případně i s malým dítětem nebo psem. Vždy se ale při jeho pořízení neohlížejte jen na cenu, ale především na kvalitu materiálů a konstrukce. Pak si budete moct v pohodlí a bez obav užít noc pod hvězdami a pravou romantiku pod stanem.