Zábavné, bláznivé i zvláštní. Na světě se setkáte s různými dopravními značkami

Ne nadarmo se říká “jiný kraj, jiný mrav”. Co nám přijde v České republice běžné, by možná u turistů z některých exotických zemí vyvolalo poněkud rozpačité pocity. Anebo také úsměv na rtech a zamyšlení nad tím, proč jsou naše značky jiné než v jejich domovině. To samé samozřejmě platí i pro nás. V zahraničí lze často narazit na opravdové rarity.

Perfektním příkladem zvláštního dopravního značení je Austrálie, která má v zásobě spoustu jedinečných značek. Především se jedná o dopravní značení pro ochranu živočišných druhů. Některé však turisty opravdu baví, jako například značka upozorňující na místo časté reprodukce klokanů s grafickým znázorněním dvou pářících se jedinců.

Vyrazíte-li na dovolenou do jihoafrického města Hoedspruit, uvidíte tam dopravní značky upozorňující na hrochy, slony a mnohá další zvířata. Na tom by nebylo nic divného, vždyť jde o Afriku – kontinent, kde se taková zvířata pohybují zcela běžně. Ve městě však mají ještě jednu značku, která upozorňuje na opilce.

Čas od času narazíte i na pozoruhodné kombinace několika dopravních značek, které samy o sobě vtipné nejsou, ale společně vypadají jako dílo někoho se smyslem pro černý humor. Konkrétní příklad? Značka upozorňující na pomalu se pohybující seniory a pod ní směrová cedule na hřbitov.

Na dopravním značení se někdy vyřádí jedinci s uměleckými sklony. Odborníci z firmy AZznačky (prodej a pronájem dopravního značení) však upozorňují, že jakákoliv úprava dopravního značení může skončit pokutou, či dokonce trestem odnětí svobody. Příkladem budiž výtvarník Roman Týc ze skupiny Ztohoven, který změnil skla na desítkách semaforů v Praze. Klasické panáčky vyměnil za postavičky vykonávající určitou činnost (například venčení psa, močení atd.). Z uměleckého hlediska šlo o velmi nevšední počin, ale soud umělce poslal do vězení.