Zahajte letní prázdniny v Českém ráji. Máme pro vás tipy na výlety s celou rodinou!

Letní prázdniny jsou tu co nevidět a vy už možná přemýšlíte, kam vyrazíte na první prázdninový výlet. Kolikrát však není nutné ihned mířit za hranice České republiky. I zde totiž máme nespočet přírodních úkazů, pohádkových míst a nejrůznějších atrakcí, kde se zabaví celá rodina. A my pro vás pár takových míst vybrali, tentokrát z Českého ráje.

 

Prachovské skály

Prachovské skály jsou bezesporu asi nejznámější a zároveň i nejnavštěvovanější částí České ráje. Jedná se o skalní město, které se nachází 10 kilometrů severozápadně od města Jičín a které nabízí dechberoucí výhledy. Prachovské skály byly roku 1993 prohlášeny za přírodní rezervaci a v roce 2002 byly připojeny k Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Na turisty tu čeká obsáhlá síť turistických značek vedoucích nejrůznějšími roklemi, stržemi a samozřejmě i vrcholky pískovcových skal.

 

Hrad Trosky

Zřícenina hradu Trosku je jeden z nejhlavnějších symbolů a dominant Českého ráje. Je vidět z velké dálky a můžeme se s ní setkat na mnoha krajinářských fotografiích a malbách. Unikátní pohledy do okolní krajiny skýtají dvě věže hradu, Baba a Panna. Při návštěvě hradu Trosky byste neměli vynechat procházku kolem nedalekých rybníků Věžák a Vidlák, kde se natáčelo několik českých pohádek jako třeba Princ Bajaja nebo Zlatá princezna.

 

Hrad Kost

Kost je gotický hrad s bohatou historií sahající až k roku 1349, kdy jej nechal postavit Beneš z Vartemberka. Nyní je však hrad v soukromém vlastnictví, a tak je o něj velmi dobře postaráno a pečováno. Společně s prohlídkou vnitřku hradu, která je možná v období od dubna do října, nezapomeňte na vycházku krásným údolím Plakánek, kudy vede 10 kilometrů dlouhá naučná stezka s několika zastaveními a naučnými tabulemi.

 

Malá skála

Obec Malá skála je jednou z nejvíce navštěvovaných destinací pro výlety do severozápadní oblasti Českého ráje. Na své si přijdou turisté, cyklisti, ale například i vodáci, kteří zde často startují sjezd z Jizery. Naším tipem je poté zřícenina skalního hradu Vranov, která se týčí přímo nad Malou skálou.

 

Zámecký resort Dětenice

Vynechat byste neměli ani návštěvu Zámeckého resortu v obci Dětenice, která se nachází nedaleko Jičína a kterou mnozí znají právě díky Středověké krčmě, jež je součástí resortu. Ta byla před mnoha lety otevřena jako první restaurační zařízení tohoto typu a od té doby každoročně láká turisty z Čech i zahraničí, kteří touží po neotřelých a jedinečných zážitcích. Každý večer tu je pro návštěvníky připravována středověká dobová show nabízející originální zážitky. V resortu ovšem najdete i místní pivovar či barokní zámek s překrásným zámeckým parkem. Během letních prázdnin zde navíc probíhá akce Dětenice dětem, kdy mají děti do patnácti let každé úterý, středu, čtvrtek a pátek vstup na zámek, do pivovaru a na rytířský turnaj zcela zdarma. V rámci akce je pro ně však připraven i oběd a večeře a vstup na již zmiňovaný středověký turnaj, a to také zdarma.