Zapojte do velikonočních příprav i děti, užijete si legraci

Velikonoce jsou pro mnoho z nás takové druhé Vánoce. Všechno se musí připravit, vyzdobit, uklidit, napéct, navařit, nachystat, prostě aby to bylo hezké, je kolem toho spousta práce. Zkuste ale zapojit malé pomocníky, místo abyste je z kuchyně vyháněli.

Barvit a zdobit vajíčka mohou i menší děti. Raději než syrová nebo foukaná jim je uvařte natvrdo, pak se o ně ani v neobratných ručkách nemusíte bát nebo pro ty nejmenší pořiďte plastová. Zdobit děti nechte podle jejich fantazie, klikyháky, sluníčka i postavičky nebo ornamenty, cokoli je napadne, Uděláte jim tím radost a sami získáte trochu času a prostoru na zařizování ostatních potřebných věcí. Starší děti mohou vajíčka i zkusit obarvit. Ke zdobení vždy používejte přírodní barviva, potravinářské barvy nebo gely, aby byly zdravotně nezávadné. K vyndání vajíček z barvy dejte dětem podběrák knedlíků, snadno s ním vajíčko v barvě vyloví i vyndají na podložku, aby barva mohla uschnout.

Děti můžete zapojit i do pečení a zdobení. Oblíbenou činností je pečení perníčků. Těsto jim raději připravte sami, ale pomocí vykrajovaček vajíčka nachystat a vyskládat na plech. Po upečení pak můžou perníčky nazdobit opět podle vlastní fantazie, ideální na zdobení je bílková poleva. Můžete ji i obarvit a zdobení perníkových vajíček tak bude pro děti ještě větší zábava.

Odrostlejší dítka ale chtějí pomáhat víc. Kolikrát se tak místo pomoci spíš pletou pod nohy, přesto je z kuchyně nevyhánějte, ale usměrněte jejich nadšení. Můžou vám třeba vážit přísady do těsta, hlídat čas do uvaření vajec, připravit suroviny a jistě vymyslíte mnoho dalších činností, které vám ušetří čas a dětem dodají pocit potřebnosti a užitečnosti. Nezapomeňte, že žádný učený z nebe nespadl a trochu toho nepořádku do začátků patří. I děti se brzy naučí používat různé kuchyňské pomocníky a vám místo překážení začnou opravdu pomáhat. Společné vaření a pečení si pak užijete ještě o kousek víc.