2 věci, které potřebujete k tomu, abyste si doma mohli vytisknout fotky ze zimní dovolené

Vytvořit „použitelnou“ fotografii ze sjezdovky není zrovna snadné a stejně tak není úplně jednoduché takovou fotografii vytisknout tak, aby splňovala Vaše představy. V případě, že se fotografie rozhodnete tisknout ve „sběrně“, je pravděpodobné, že výsledný efekt bude jiný, než ten, jaký jste viděli na monitoru. Sníh a horské slunce dokáží s čočkou fotoaparátu divy a Vy tak můžete mít na fotografii rozeznat detaily, kvůli kterým jste tento snímek pořizovali. Toto je o důvod víc, proč si fotografie ze zimní dovolené vytisknout doma, můžete totiž postupovat krok po kroku do doby, než budou Vaše fotografie bez kompromisu splňovat Vaše představy. Pokud jste si fotografie doma ještě nikdy netiskli, věřte, že se stačí splnit 2 úkoly a máte „vystaráno. O jaké úkoly se jedná?

 

Výběr správného papíru

Vůbec nemyslete na to, že byste si fotky ze zimní dovolené vytiskli na běžný (křídový) papír, na který tisknete faktury, dopisy apod. Raději si na internetu kupte fotopapír (nejčastější rozměr fotografií je 10×15 cm), nejlépe od stejné značky, od které máte tiskárnu (tímto docílíte lepšího výsledku). Informaci o výrobci najdete v samotném názvu fotopapírů, viz. nabídka fotopapírů webu www.tisknulevne.cz.

Cena papíru na 1 fotografii vychází na méně jak 2,5 Kč, což je příznivá cena, která dává prostor i pro nějaké experimenty, v rámci nichž si můžete dovolit riskovat a pokusit se vytisknout upravenou fotografii. Pokud se Vám výsledek nebude líbit, nemusíte litovat vyhozených peněz.

 

Správné nastavení tiskárny

Toto zvládnete levou zadní i v případě, že nejste nijak zvlášť počítačově gramotní. Většina moderních tiskáren již má speciální filtr pro tisk fotografií, který se můžete pokus „vyklikat“, případně si najděte návod k Vašemu zařízení na internetu.

Počítejte s tím, již to bylo zmíněno i v úvodu tohoto článku, že konečný výsledek se může lišit od vyobrazení fotografie na monitoru (za což může zčásti nastavení monitoru, zčásti pak nastavení tiskárny). Nejdříve si tedy vytiskněte pár kousků původních fotografií, podle kterých následně můžete přímo v počítači jednotlivé snímky upravit (v případě fotek ze zimní dovolené bude pravděpodobně třeba upravit vyobrazení bílé barvy). Pokud jde o samotnou úpravu fotografií, můžete použít některý z níže uvedených online programů (všechny jsou v češtině a zdarma):

http://www.perfectphoto.cz/

http://www.resizer.cz/pixlr.html

http://www.upravafotek.cz/

http://obrik.edgering.org/

 

Nyní již nezbývá, než se pustit do práce, vytisknout si pár fotografií na křídový papír (zkuste si vytisknout obrázky do rámečků o rozměrech 10×15;13×18;21×29 cm, což jsou nejčastější rozměry fotografií. Podle toho, který rozměr se Vám bude líbit, si následně kupte fotopapír a můžete začít s tisknutím „na ostro“.