Vybíráme ideální matraci

Spánek je jediná doba, kdy může lidské tělo regenerovat a získat sílu do dalšího dne. Je tedy extrémně důležitý pro spokojený život. Zárukou kvalitního spánku je především vhodně zvolený typ matrace. Na co se při jejím výběru zaměřit?

Musí vyhovovat vašim potřebám

Na trhu je v současné době velké množství matrací různých vlastností i kvality. Koupit je možné matrace za pár tisíc, i modely, jejichž cena se pohybuje v řádech desetitisíců. Pravda je, že cena není tím správným ukazatelem kvality. I levné matrace mohou posloužit dobře, ale jen v případě, kdy je vybrána správně. První, na co si musíte dát pozor, je tvrdost. Vybírat je možné matrace měkké, středně tvrdé a tvrdé. To, jaká varianta vám vyhovuje, si musíte vyzkoušet na vlastní kůži – nebojte se proto zajít do prodejny a na matracích se „poválet“. Jedině tak zjistíte, co vám vyhovuje nejlépe.

Rada – tvrdé matrace jsou lepší volbou, pokud trpíte bolestmi zad a jsou vhodné i pro děti.

Pozor si dejte na zóny

Moderní matrace mají zóny. Jsou to části, které poskytují oporu pro jednotlivé části těla. V ideálním případě by měla matrace mít 7 zón. Dobré vlastnosti mají i 5 zónové modely. Jestliže máte zdravotní problémy, vaší volbou by měly být speciální zdravotní matrace. Pozor – tyto musí mít speciální certifikát, který potvrzuje jejich zdravotní účinky.

I na materiálu záleží

Existuje hned několik materiálů, ze kterých se matrace vyrábí. Velmi rozšířené jsou matrace z líné (paměťové pěny), které se dokonale přizpůsobí tvaru lidského těla. Ne všem je ale tato vlastnost příjemná. Dlouhou výdrží se mohou pochlubit matrace pružinové, latexové a matrace z koňských žíní. Pokud máte doma alergika, ideální volbou jsou modely s bioaktivní úpravou na bázi přírodních rostlinných esencí.

Rada – životnost matrace mohou prodloužit speciální potahy.

Pozor na rozměry

Podcenit nesmíte ani rozměry. Pokud máte atypický tvar postele, nechte si vyrobit matrace na míru. Pozor si dejte také na výšku. Běžná výška se pohybuje okolo 20 cm, je ale možné si pořídit i matrace vyšší a tím si zajistit pohodlnější vstávání z postele.