4 tipy na vylepšení zahrady, na které nechcete nic pěstovat

Máte zahradu, ale nejste zrovna zahrádkářský typ? Chcete jen prostředí, kde si odpočnete? Pak jste určitě majiteli okrasné zahrady, která slouží hlavně k dekoraci, reprezentaci a místu pro relaxování. Nespornou výhodou těchto zahrad je, že vyžadují o hodně méně údržby než zahrady, kde pěstujete zeleninu a také působí esteticky lépe. Jak ale prostor sladit tak, aby jednak dobře vypadal a jednak se dal prakticky využít?

 

Místo odpočinku

Do zahrady určitě patří drobné stavby, které prostor vymezí, rozdělí a navíc vám poskytnou místo na odpočinek. Mezi tyto stavby určitě můžete zařadit altán nebo pergolu. Pokud je postavíte na správném místě, nabídnou vám pohled do malebných zákoutí vaší zahrady, zatímco si třeba budete číst knihu, nebo popíjet kávu.

1125004

Jídlo až na prvním místě

K venkovním posezením na terase před domem nesporně patří různá zařízení, která vám umožní jíst vaše oblíbená jídla venku. Velmi populární jsou grily, ať už elektrické, plynové nebo na dřevěné uhlí. Pokud byste se ovšem rádi odlišovali, měli něco speciálního a navíc milujete maso, postavte si zahradní udírnu. Nejen, že si výborně pochutnáte, ale stanete se i králem letních grilovaček. Pokud by se vám veliká udírna nehodila designově do zahrady, je možnost si pořídit menší, přenosnou.

 

Hromada kamení

Skalka je krásnou dekorací do každé zahrady, nicméně je náročná na údržbu, proto ji osazujte pouze méně náročnými trvalkami. Také vyžadují vhodné umístění, ideálně na svahu nebo zvýšeném terénu. Vhodným doplňkem jsou i nízké jehličnany. Pokud se o skalku budete dobře starat, odmění vás nádherným koutem ve vaší zahradě.

product-zoom_t250_3

Voda uklidňuje

Asi nejkrásnější dekorací v zahradě je jezírko. Vodní prvky by v zahradě neměly chybět, i když se jedná o uměle vyrobené plastové jezírko. Pokud ho správně umístíte a dobře a bohatě osadíme vodními rostlinami, nejlépe rákosy, orobince, žluté kosatce, a břehy budou lemovat kapradiny či penízek, bude působit přirozeně.

Ať už vaši zahradu zdobí plno keřů a stromků, pestrá paleta barev tvořená květinami, nebo prostě jen dokonale upravený anglický trávník, hlavně se o ni nezapomínejte dobře starat, ať si její krásu můžete užívat s celou rodinou co nejdéle.