4 věci, které musíte zkontrolovat, než vyrazíte na kolo

Chcete začít žít zdravěji? Nikdy není pozdě začít. Ke zdravému životnímu stylu ale samozřejmě patří krom vyvážené stravy a veselé mysli i dostatek fyzického pohybu. Krom čím dál populárnějšího běhání či plavání je ideálním způsobem, jak se trochu protáhnout, jízda na kole. Než ale vyrazíte na cestu, připomeňte si několik důležitých zásad.

 

# 1 Pohodlně se oblečte

Speciální cyklistické dresy se nevyrábí pro nic za nic. Jsou navrženy speciálně tak, aby poskytly maximální komfort při náročném stoupání do prudkého kopce i při následném rychlém sešupu dolů. Proto přijde cyklistický dres a kraťasy vhod i začátečníkům.Pokročilí jezdci pak určitě docení i cyklistické tretry, které pomůžou se pořádně opřít do pedálů.

# 2 Nezapomeňte na helmu

Cyklistická helma sice po dosažení 18 roku není ze zákona povinná, přesto vysoce doporučujeme s ní jezdit. V rušném městském provozu může snadno dojít k neočekávané srážce s autem, ale nepříjemně zaskočit vás může i divoký lesní terén. Úraz hlavy je nejčastější příčinou úmrtí cyklistů, proto nepodceňte prevenci, pořiďte si kvalitní cyklistickou helmu a vždy si ji před jízdou nasazujte – i kdybyste jeli jen do samoobsluhy za rohem.

# 3 Zvolte správné sedátko

Tvrdá úzká sedátka závodních kol mohou být obzvlášť nepohodlná pro ženy – rozdíly v anatomii mužské a ženské anatomii se projevují nejvíce právě v oblasti pánve. Proto je potřeba vždy vybrat takové sedlo, které umožní pohodlnou jízdu i na delší vzdálenosti.

Stejně tak je potřeba, aby bylo sedlo ve správné výšce. Tu poznáte tak, že když sedíte na kole máte nohu na pedálu v nejnižší pozici, máte nohu zcela nataženou.

 

# 4 Posviťte si na cestu

Vyhněte se ježdění v noci. Většina úmrtí v sedle bicyklu nastává mezi 6 a 9 hodinou večerní. Pokud přesto hodláte vyrazit na kole ven po tmě, umístěte na svoje oblečení nebo kolo reflexní prvky. Stejně tak byste měli mít na kole nainstalovaná silná světla.