5 pravidel pro výběr podlahy

Při výběru podlahy je třeba vzít v úvahu celou řadu faktorů. Které patří mezi ty nejdůležitější a na jaké otázky byste si měli odpovědět dřív, než se vydáte do obchodu?

 

Odolnost

Ujasněte si, co od podlahové krytiny očekáváte a jaký život se na ní bude odehrávat. Budou na ní skotačit malé děti, které jí dají pořádně zabrat nebo na ní budou dovádět zvířecí mazlíčci, jejichž ostré drápky mohou zanechat nesmazatelné stopy? Nebo bude zatížena velkými kusy nábytku? Zvažte, co všechno bude muset vydržet a podle toho zvolte materiál, který veškerý nápor vydrží. Pohlídejte si také její akusticky izolační vlastnosti a také samotnou pokládku. Tvrdé podlahové krytiny netlumí nárazy a šíří proto kročejový hluk.

 

Údržba

Důležitým faktorem je také doba, kterou údržbě podlahy hodláte věnovat. Můžete si dovolit čas od času lakovat a brousit parkety nebo ji chcete jen přetřít mopem a víc se s ní nezdržovat? Každá podlaha má odlišné nároky a užitné vlastnosti, u jedné se používá mokrá metoda, u další zase suchá, jednu je třeba uklízet každý den, protože je na ní vidět sebemenší nečistota, další postačí jednou týdně.

 

Pohodlí

Dalším bodem, který nelze brát na lehkou váhu, je pohodlí. Podlaha by vám měla poskytovat potřebný komfort, abyste se v interiéru cítili dobře. Musí být dostatečně měkká, aby pohyb po ní byl příjemný, zároveň pocitově teplá, aby její povrch nestudil vaše malé ratolesti, které se po ní budou válet. Pokud máte v domácnosti alergiky, pak sáhněte po přírodních materiálech. Dobrou volbou bude dřevěná podlaha či marmoleum.

 

Cena

Cena pochopitelně sehrává důležitou úlohu při výběru podlahové krytiny. Neměla by však mít roli hlavní. Jedná se o dlouhodobou investici, chodit po ní budete každý den klidně i po několik desetiletí. Připlaťte si proto za tu kvalitnější, se kterou budete spokojeni i za pět deset let. Uvidíte, že se vám to bohatě vyplatí!