Když je kočka smutná aneb Jak podpořit dobré duševní zdraví vaší kočky

Kočky jsou velmi citlivá stvoření a může je stejně jako lidi trápit stres a úzkost. Ta potom může mít různé projevy, které mohou soužití s čtyřnohým miláčkem velmi znepříjemnit. Jak tyto stavy rozeznat? A jak můžete kočce pomoci?

 

Projevy stresu

Kočky obecně nesnášejí moc dobře změny, pokud se tedy změnilo cokoliv ve vaší domácnosti, kočka může být vystresovaná a dávat vám to najevo nežádoucím chováním. Na špatnou psychiku také působí delší pobyt zvířete samotného doma, cestování, návštěva veterináře nebo jakýkoliv větší hluk v místě, kde kočka žije. Krátkodobý stres, který je vyvolán třeba přemísťováním, se může projevit pouze odtažitostí či varovným syčením, pokud však kočka čelí dlouhodobému stresu, může to změnit celé její dosavadní chování. Klasickým příkladem je znečišťování domova, se kterým se setkala již velká řada majitelů koček. Může to však být i agresivní chování, značkování, nechutenství, odtažitost či ztráta zájmu o hraní. Skutečně deprimovaná kočka vyhledává samotu, může být až apatická a nečistí se nebo naopak se čistí až příliš.

 

Jak pomoci?

Pokud chcete, aby vaše kočka prospívala a měla se dobře, je třeba se pečlivě zamyslet nad tím, co mohlo tuto reakci u kočky vyvolat. Stěhování nábytku, přesunutí záchodu, příchod nového člena domácnosti – to vše může být příčinou, a jestliže je to možné, napravte to. Pakliže to možné není, stres můžete kočce zmírnit různými preparáty. Nejlepší volbou však je čistě přírodní léčba – bylinkami pro kočky či přípravky, které obsahují feromony. Dbejte také na správnou výživu. Pokud kočka odmítá jíst, může být podvyživená – již 3 dny bez jídla jsou kritické pro kočičí organismus! Dopřejte jí proto kvalitní krmivo, které pokryje vše, co kočka potřebuje. Ideální krmiva jsou Applaws či Taste oftheWild. Snažte se kočce více věnovat, zkuste pořídit nové hračky pro kočku a nenechávejte ji často doma samotnou.