5 rad pro posílení imunitního systému

Zima je kruté období, které pro náš organismus představuje velkou hrozbu. Nepříznivé počasí si s námi může i škaredě zahrávat. Stačí, aby byl náš imunitní systém jen trochu oslaben a celou zimu nás bude trápit nepříjemná rýma, kašel, chřipka a přijít může i ošklivá angína. Uvědomte si, že tyto nemoci vás mohou i na několik dní úplně paralyzovat. Nemusí se to ale tak být. Stačí, když posílíte vaší imunitu. Přinášíme vám hned 5 rad, jak na to!

  1. pestrý jídelníček

Začít musíte u jídelníčku. V zimě je třeba do těla pravidelně dodávat vitamíny, minerály a další potřebné látky. Velmi důležitý je vitamín C, protože preventivně působí proti vzniku infekcí bakteriálního i virového původu. Do stravy proto zařaďte hodně ovoce a zeleniny. Pokud to z nějakého důvodu udělat nemůžete, začněte užívat doplňky stravy, které mohou nabídnout doporučenou denní dávku všech potřebných látek.

  1. pravidelný pohyb

Vaše tělo musí být silné, začněte se hýbat. Najděte si sport, který vás baví. Cvičit můžete klidně i doma. Důležitá je pravidelnost a efektivita. Při cvičení se musí tělo vaše zahřát a krev se musí pořádně rozproudit.

  1. čerstvý vzduch

Problém zimy je, že se většinou sdružujeme jen v budovách. Místnosti jsou přehřáté a pokud vyjdeme ven, tělo se vlastně dostává do šoku. Má-li být imunita silná, rozhodně se nevyhýbejte pobytu venku, spíše naopak – začněte chodit na procházky a užívejte si čerstvého vzduchu. Je lepší, pokud to nebudete přehánět ani s teplotou v místnostech. Snažte se udržovat teplotu kolem cca 20 °C, v ložnici ještě nižší.

  1. otužujte se

Otužování je super způsobem, jak tělo posílit. Pokud vám to váš zdravotní stav dovoluje, začněte minimálně jednou týdně chodit do sauny. Během saunování se stabilizuje krevní oběh a dochází i k aktivaci lymfatického systému. Jestliže vám sauna nevyhovuje, začněte chodit plavat.

  1. najděte si čas na úsměv

Stav imunitního systému může ovlivnit i vaše psychické rozpoložení. Snažte se během zimy vyhýbat stresu. Najděte si něco, co vás vždy spolehlivě rozveselí.